izulogo

Sıkça Sorulan Sorular

 
KAYIT

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (İZÜ-YÖS), lisans programlarına başvuran uluslararası öğrencilerin burs kazanmalarını sağlayan sınavdır. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından yapılan ve bazı yüksek öğretim kurumları tarafından tanınan resmi sınavdır. Başvuru sahibinin İZÜ-YÖS sonucu olmadığı durumlarda burs başvuruları dikkate alınmaz. Bu nedenle adaylarımızın İZÜ-YÖS sonucuyla burs kazanma şansını yakalamasına teşvik ediyoruz. Başvuranların ilk %20'si burs komitesi tarafından değerlendirmeye alınmakta ve en az %25 burs alma şansına sahiptir. Başvuruların ilk %5'ine en az %50 burs için değerlendirilir.

İZÜ-YÖS/2, 22 Temmuz 2023 tarihinde Üniversitemiz Halkalı Kampüsü'nde gerçekleştirilecektir. Adayların online kayıt olmaları, giriş ücretini ödemeleri ve sınav giriş bilgilerini çıktı almaları gerekmektedir. Sınavı giriş belgesi olmayan adayların sınav alanına girmesine izin verilmeyecektir. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki bölümlere bakınız.

Sınav ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.  

Sınav kayıt formu için lütfen tıklayınız.  

Sınav sonuç sayfası için lütfen tıklayınız.  

Türkiye’deki üniversitelere kayıt olabilmek için diplomanızın Türkiye’deki eğitime denk olduğuna dair bir belge olan denklik belgesini almanız gerekir. Bu işlem 2 aya kadar sürebilmektedir. Bir an önce denklik belgenizi alın. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

İZÜ kayıt tarihleri 17 Temmuz 2023 – 31 Ağustos 2023  tarihleri arasındadır. İstanbul Zaim Üniversitesi'nde herhangi bir lisans programına kabul edildikten sonra hemen kayıt işlemlerini tamamlamak için çalışmaya başlamalısınız. Sorunsuz bir işlem için talimatlara çok dikkat etmelisiniz. Unutmayın, kayıt işlemleri hızla halledilmesi gereken bir süreçtir. Kayıt yaptırmaya geç kalmanız durumunda kabul durumunuzu kaybedeceksiniz. Kayıt işleminizi erken bir vakitte tamamladığınızdan emin olun.

Son Kayıt Tarihi: 31 Ağustos 2023

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Öğrenim Ücretleri

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 2023-2024 Lisans programları öğrenim ücreti gerek Türkiye’den gerekse tüm dünya ülkelerinden uluslararası öğrenciler için 7.000 Dolardır.

Üniversitemizin öğrencilerine sağladığı burs imkânlarına göre öğrenim ücretleri;

2023-2024 Akademik Yılı Uluslararası Öğrenci Öğrenim Ücretleri

Burs Oranları

Ücretler (KDV Dahil)

Burssuz

$ 7.000

%25 Burslu

$ 5.250

%50 Burslu

$ 3.500

%100 Burslu

$ 0


Yukarıda belirtilen öğrenim ücreti ve burslar 2023-2024 Dil Hazırlık yılı için de geçerlidir.

Not: Ücretlerimiz yıllık enflasyon oranına göre artar.

Ödeme Yöntemleri

Güvenlik ve sigorta nedeniyle İZÜ'nün nakit ödeme kabul etmediğini unutmamanız gerekir. Öğrenim ücretleri şu şekilde ödenebilir:

1. Kredi Kartı

Üniversitenin çevrimiçi ödeme sitesine girmelisiniz. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ödeme yapmak için herhangi bir kredi kartını kullanabilirsiniz: https://kampus.izu.edu.tr/odeme

Türkiye'de hizmet veren Türk bankalarından bir kredi kartınız (Bonus, Combo, Maximum, Paraf ve World) varsa, yıllık öğrenim ücretini 10 taksitle ödeyebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz kredi kartının limiti öğrenim ücretinin tümünü ödemeye yetmiyorsa, kalan tutar için farklı bir kredi kartıyla ödeme yapmaya devam edebilirsiniz.

2. Banka Havalesi:

Öğrenim ücretini ödemenin bir diğeri de Banka Havalesi'dir. Banka hesabınız varsa, ödemeyi üniversitenin aşağıdaki hesaplarından birine yönlendirebilirsiniz. Nakit ödeme yapmak isterseniz, herhangi bir banka şubesine gidebilir ve üniversitenin hesabına para transferini isteyebilirsiniz. Ödeme yerine sadece transferin gerçekleşmesini istemeniz önemlidir. Öğrenim ödemesi yapma şeklinde bir talepte bulunursanız, banka çalışanları ödemenizi diğer ödemelerle karıştırır ve sizin muhtemelen sahip olmadığınız Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıyla bu işlemi gerçekleştirebileceğinizi belirtir. Bu yüzden ödeme yerine transferi gerçekleştirmeniz önem arz etmektedir.

Ödeme açıklamasında "Ad Soyad, Pasaport No, Lisans Öğrenim Ücreti" ni dahil etmeyi unutmayın. Aksi takdirde, ödemeniz tanımlanamayan bir transfer olarak dikkate alınmayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına sahipseniz, ödeme ücretini bankaya 10 taksitte yapabilirsiniz. Başka bir deyişle, banka üniversiteye öder ve siz bankaya taksitler halinde ödersiniz.

Ödemeyi tüm akademik yıl boyunca veya bir dönem boyunca yapmanız gerekmektedir. Tüm akademik yıl için ödemeyi yapmanız durumunda, peşin ödeme için% 5 indirim alacaksınız.

Banka Hesapları

TRY Hesabı

Banka adı: Kuveyt Türk Bankası

Hesap Adı: İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

IBAN: TR08 0020 5000 0083 3555 8000 04

 

Banka adı: Albaraka Türk Katılım Bankası

Hesap Adı: İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

IBAN: TR78 0020 3000 0123 5513 0000 04

 

USD Hesabı

Banka adı: Kuveyt Türk Bankası

Hesap Adı: İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

IBAN Numarası: TR08 0020 5000 0083 3555 8001 01

Swift Kodu: KTEFTRIS

 

Ödeme yaparken açıklama kısmına “ Ad-Soyad, Passport No, Lisans Öğrenim Ücreti ” yazmayı unutmayınız.


 KAYIT SONRASI 

Kayıt sırasında, kayıt olduğunuz akademik lisans bölümünün öğrenim dilinde geçerli bir Dil Yeterlilik Sertifikası sunmadıysanız eğer üniversitemizin dil yeterlilik sınavına katılabilirsiniz. Kayıt olduğunuz bölümün öğrenim diline aşağıdaki sınavlardan bir veya ikisine katılabilirsiniz.

Arapça Hazırlık Seviye Tespit Sınavı

Türkçe Hazırlık Seviye Tespit Sınavı

İngilizce Hazırlık Seviye Tespit Sınavı


Örnek İngilizce Yeterlilik Sınavı için lütfen tıklayınız. 

İngilizce Yeterlilik Sınavı ''Listening'' kısmını dinlemek için lütfen tıklayınız.

Üniversitemiz tarafından kabul edilen İngilizce Yeterlilik Sınavları Eş Değerlik Tablosu

 

CEFR TOEFL-IBT PTE (Akademik) YDS / ÜDS
C1 ve ÜZERİ 95 - 120 77 - 90 79 - 100
B2 72 - 94 55 - 76 60 - 78
B1 42 - 71 30 -54 40 - 59
A2 - - -
A1 - - -
 
Ayrıca ÖSYM tarafından kabul edilen uluslararası İngilizce yeterlilik sınavı denklikleri yukarıdaki tablo esas alınarak değerlendirilir.

*Yukarıdaki tabloya göre İngilizce Yeterlilik Sınavından muaf sayılmanız için en düşük B2 seviyesinde eş değerlik puanına sahip olmanız gerekmektedir.