izulogo

Lisans Başvuru ve Kayıt

Sevgili Öğrencimiz;  

İZÜ Ailesine Hoş Geldiniz. Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazandığınız için sizi ve ailenizi tebrik eder, öğrenim hayatınızda başarılar dileriz. Üniversitemize kayıtlar hakkında detaylı bilgiler aşağıda verilmiş olup, bu bilgileri dikkatlice okumanız ve aşamaları sırasıyla takip etmeniz, kesin kaydınızı hızlı, kolay ve sorunsuz yapmanıza yardımcı olacaktır. 

Üniversitemize kesin kayıt işleminiz Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'nın belirlediği tarihler arasında, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E- Kayıt Sistemi üzerinden yapılacaktır. Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet Şifreniz ile e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine kimliğiniz ile başvurarak temin edebilirsiniz.

Birinci Aşama

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Online Ödeme Sistemine (https://kampus.izu.edu.tr/odeme) "T.C. Kimlik Numaranız" ve "Soyadınız" ile giriş yaparak Üniversitemize ödemeniz gereken yıllık öğrenim ücreti tutarınızı öğreniniz.

İkinci Aşama

Kredi Kartı ile Öğrenim ücreti ödemesi (https://kampus.izu.edu.tr/odeme) linkinden kredi kartı bilgileri girilerek gerçekleştirilebilir. (Ödemelerinizi “Bonus, Maksimum, World veya Paraf” özellikli kredi kartlarını kullanarak peşin veya en fazla 10 taksite kadar taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.)
 
Öğrenim ücretinizi "Kuveyt Türk”, "Albaraka Türk” veya “Türkiye Halkbankası”nın ilinizde veya ilçenizde bulunan en yakın şubesine giderek peşin veya en fazla 10 taksite kadar taksitlendirerek ödeyebilirsiniz. Bu bankalar tarafından hesaba dayalı işlem yapılacak olup, bu işlemler nedeniyle herhangi bir ücret veya fark alınmayacaktır.
 
Öğrenim ücretinin tamamının peşin veya kredi kartı ile tek çekimde ödenmesi durumunda %5 indirim uygulanacaktır.
 
Bursluluğu kanıtlayıcı evrakların (Kardeş ve Eş Bursu vb. burslar için) kayıt tarihlerinde, ödeme yapmadan önce Mali İşler Müdürlüğü’ne verilmesi gerekmektedir, kayıt tarihlerinden sonra verilen evraklar bir sonraki akademik yıl işleme alınacaktır.
 
Peşin ödemeler, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi adına kayıtlı "Kuveyt Türk Katılım Bankası TR08 0020 5000 0083 3555 8000 04" ve "Albarakatürk Katılım Bankası TR78 0020 3000 0123 5513 0000 04" IBAN numaralı hesaplarına yapılabilir. EFT veya havale ile yapılacak ödemelerde, öğrencinin T.C. kimlik numarası ile adı ve soyadı bilgileri dekont açıklaması olarak yazılmalıdır.
 
Ödeme işleminizin hızlı ve güvenli sonuçlanabilmesi için ATM'lerden işlem yapmayınız.

Üçüncü Aşama

Ödeme işleminizi yaptıktan sonra Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt Sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit) kayıt işleminizi yapmanız gerekmektedir.

Elektronik kayıtla ilgili yardım dokümanına ulaşmak için tıklayınız.


Belirtilen tarihlerde yıllık öğrenim ücretinin tamamını ödeyemeyen veya taksitlendiremeyen öğrenciler Üniversitemizin öğrencisi olma hakkından vazgeçmiş sayılacak ve herhangi bir hak iddia edemeyeceklerdir.
 
Son işlem olarak İZU Kampüs Bilgi Sistemi'nde sizler için hazırladığımız mini anketimizi cevaplandırınız.

Üniversite tarafından kesin kayıt işlemleri için öğrencilerden herhangi bir belge talep edilmeyecektir. Bu nedenle öğrencilerimizin kayıt işlemleri için Üniversiteye gelmelerine gerek yoktur.

Üniversitemizdeki öğrencilik hayatınız boyunca kullanacağınız İZU Kampüs Bilgi Sistemi'ne giriş için kullanıcı adı ve şifrenizi (https://kampus.izu.edu.tr/ParolaSifirlama) linkinden TC. Kimlik ve Cep Telefon numaralarınızı girerek oluşturabilirsiniz.

Zorunlu veya İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı olan lisans programlarına kayıt yaptıracak öğrencilerin  "Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı" ile "Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı" 17-21 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. ve Yeterlik Sınavları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Bu nedenle, öğretim dili %100 İngilizce, %30 İngilizce veya %30 Arapça olan lisans programlarına kayıt yaptıracak öğrenciler ile İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfına kayıt yaptıracak öğrencilerin 17 Eylül 2018 Pazartesi günü Saat: 09:00' da Üniversitenin Halkalı Merkez Kampüsünde bulunmaları gerekmektedir.

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız >>>

İsteğe bağlı olarak İngilizce veya Arapça Hazırlık Sınıfına kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin, bu taleplerini içeren bir dilekçeyle (tarihler kayıt tarihlerine göre belirlenecek) ilgili fakülte sekreterliğine başvurmaları gerekmektedir.

Daha önce herhangi bir Üniversitede Yabancı Dil Hazırlık Sınıfını başarıyla tamamlayan veya uluslararası bir yabancı dil sınavından Üniversitenin yeterli gördüğü düzeyde puan alan öğrenciler, Üniversite kaydını yaptırdıktan sonra ( tarihler kayıt tarihlerine göre belirlenecek) ilgili fakülte sekreterliğine başvuru yaparak Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfından muafiyet talep edebilirler.

Üniversitemiz tarafından kabul edilen İngilizce Yeterlilik Sınavları Eş Değerlik Tablosu

CEFR
TOEFL-IBT
PTE (Akademik)
YDS / ÜDS
C1 ve ÜZERİ
95 - 120
77 - 90
79 - 100
B2
72 - 94
55 - 76
60 - 78
B1
42 - 71
30 -54
40 - 59
A2
-
-
-
A1
-
-
-
 
Ayrıca ÖSYM tarafından kabul edilen uluslararası İngilizce yeterlilik sınavı denklikleri yukarıdaki tablo esas alınarak değerlendirilir.

Üniversitemiz lisans programlarının birinci sınıflarına kayıt yaptıracak öğrencilerin ders seçme işlemleri 17-22 Eylül 2018 tarihleri arasında İzü Kampüs Bilgi Sistemi' nden öğrenciler tarafından yapılacaktır. 

Daha önce Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen herhangi bir Üniversitede öğrenim görmüş olan öğrenciler, o Üniversitede alıp başarılı olduğu dersler için, ilgili dekanlığa not belgesinin aslı ve ders içerikleriyle birlikte bir dilekçe ile müracaat ederek muafiyet talep edebilirler. Öğrenciler, muafiyet taleplerini derslerin başladığı tarihten itibaren en geç beş gün içinde ( 24-28 Eylül  2018) yapmak zorundadır. Sonraki yarıyıllarda yapılacak muafiyet talepleri ya da yapılan muafiyet/intibak işlemlerinin iptaline yönelik istekler kabul edilmez.

Zorunlu veya İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıflarına kayıt yaptıracak öğrenciler ile lisans programlarının birinci sınıflarına kayıt yaptıracak öğrencilerin dersleri 24 Eylül 2018 tarihinde başlayacaktır.


 

Öğretim dili Türkçe olan lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce I- II muafiyet sınavları 26 Eylül 2018 Çarşamba günü Üniversitenin Halkalı Merkez kampüsünde yapılacaktır.

Muafiyet sınavlarında başaralı olan öğrencilerin notları not döküm belgelerine MU harf notu ile işlenir ve MU harf notu ortalamaya katılmaz.

Kayıt ile ilgili sorularınız için bilgi@izu.edu.tr adresine mail göderebilir veya İZÜ Çözüm Merkezi'ni (444 97 98) arayabilirsiniz.

Halkalı Kampüsü

Adres: Halkalı Caddesi No:11 Halkalı-Küçükçekmece / İSTANBUL
Telefon: 444 97 98 (PBX) Faks : 0 (212) 693 82 29
E- Posta: bilgi@izu.edu.tr

Öğrenim Ücretleri için tıklayınız.
 
Konukevleri hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.