izulogo

Mütevelli Heyeti

ozkan-koksal1955 yılında Bozdoğan/Aydın'da doğdu. Bozdoğan'da İlkokulu bitirdi. Daha sonra Bursa İmam Hatip Lisesi ve Aydın Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Fakültesi'nde Lisans (1978) ve Yüksek Lisans (1980) eğitimini tamamladı...

Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Camialtı Tersanesi'nde 2 yıl dizayn mühendisi olarak çalıştı.Deniz Eğitim Komutanlığı'na bağlı, Denizcilik Yüksek Okulu Komutanlığı'nda Yedek Subay olarak askerliğini yaptı (1981-1982).

Daha sonra sırasıyla, Ortadoğu Mühendislik Bürosu'nda kurucu ve genel müdür, (1982-1983) Ensar Mühendislik Bürosu'nda kurucu ve genel müdür, (1983-1998) Ensar Gemi ve Yan Sanayi Ltd. Şti.'nde kurucu ve genel müdür, (1998 …) Bilge Danışmanlık ve Yayımcılık Ltd. Şti.'nde kurucu ve yönetim kurulu başkanlığı, (2001 …) Merdiven İnşaat ve Turizm Ltd. Şti.'inde kurucu ve yönetim kurulu başkanlığı (2009 …) yaptı. Halen son 3 ticari faaliyet ve görevi devam etmektedir. İş hayatının yanı sıra, Deniz Ticaret Odası'nda Meclis Üyeliği, Gemi Mühendisleri Odası'nda Onur Kurulu üyeliği, Gemi Sanayicileri Derneği'nde Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeliği, Konsey Başkanlığı, Kültür Konseyi kurucu üyeliği, İlim Yayma Vakfı kurucu üyeliği, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği görevlerinde bulundu. Aralık 2021’de İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı’na seçildi. Evli ve dört çocuk babasıdır.

mustafa-buyukabaci
Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunudur. 1984 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan Büyükabacı, bir müddet aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır...

1989 yılından itibaren sermaye piyasaları ve yatırım şirketlerinde yöneticilik yapmıştır.

Varlık/Portföy Yönetimi ve yatırım alanlarında yoğunlaşmış, 1993 yılında Taç Yatırım Ortaklığı kurucu genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi olarak Yıldız Holding'e katılmıştır.

Bu görevinin yanında, Yıldız Holding'de çalışma süresince; para, sermaye ve emtia piyasaları ile ilgili olarak Sermaye Piyasası ve Finans Danışmanı olarak, Family Finans ve diğer bazı grup şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Büyükabacı ayrıca, Bizim Menkul Değerler'i kurmuş, kurucu genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi görevlerinde bulunmuştur. Yıldız Holding bünyesinde gayrimenkul grubunu kurarak, grubun gayrimenkul operasyonlarını bir iş alanı haline getirerek kurumsallaştırmış, Gayrimenkul Grup Başkanı olarak kurucu başkanlığını yürütmüş ve 2010 sonunda Yıldız Holding'den ayrılmıştır. Halen kendi yatırım şirketinde gayrimenkul ve sermaye piyasası yatırımları ile iştigal etmektedir.

israfil kışla 10 Mart 1959'da Artvin Şavşat'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde yüksek lisans ve doktora yaptı. İlim Yayma Cemiyetinde Genel Müdürlük ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

24. Dönemde Artvin Milletvekili seçildi. Kuveyt Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği yaptı. AK PARTİ Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısıdır.
Halen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak görev yapmaktadır.
İngilizce, Gürcüce ve Arapça bilen Kışla, evli ve 5 çocuk babasıdır.

prof. ahmet cevat acar

1960’da Kastamonu-Taşköprü’de doğan Ahmet Cevat Acar, AÜ İşletme Fakültesi’ni bitirdi (1980). Yüksek lisans eğitimini İÜ İşletme Fakültesi “Personel Yönetimi ve Endüstri İlişkileri”, doktorasını İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü “İşletme ve Personel Yönetim-Organizasyon” bölümünde tamamladı. İÜ İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalı’nda 1994 yılında yardımcı doçent, 1998 yılında doçent olan Acar, 2007’de profesör oldu. İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim-Organizasyon, Örgütsel Davranış alanlarında eğitim, araştırma, danışmanlık, yayın ve proje çalışmaları yaptı.

Prof. Acar, akademik çalışmaları yanında çeşitli komisyon ve kurul üyelikleri/ başkanlıkları ile fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliği, İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü (İİE) Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği, eğitim koordinatörlüğü, İÜ stratejik planlama kurulu üyeliği, kariyer merkezi YK üyeliği, yüksek lisans program başkanlığı, ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği  Strateji Belgesi Danışma Kurulu üyelikleri ile İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcılığı (2010-2012)  görevlerinde bulundu, Ağustos 2012-Mayıs 2019 tarihleri arasında iki dönem Türkiye Bilimler Akademisi(TÜBA) Başkanlığı’nı yürüttü. İÜ İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi  Anabilim Dalı Başkanlığı ve Fakülte Kurulu üyeliği görevini üstlenen Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, aynı zamanda T.C. Cumhurbaşkanlığı Eğitim Öğretim Politikaları Kurulu ve TÜBA Akademi Konseyi üyesidir.

Prof. Acar, evli ve iki çocuk babasıdır.

Orhan Özokur

1946 yılında Balıkesir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Üsküdar’da yaptı. Haydarpaşa Lisesi mezunudur. Yükseköğrenimini Şişli İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu’nda tamamladı. 

Askerlik hizmetini yedek subay olarak önce Polatlı Topçu Okulu, ardından Kars Kağızman Topçu Birliği’nde bitirdi.

İş hayatına 1960 yılında lise eğitimine devam ettiği süre içerisinde, aynı zamanda Karaköy Hırdavatçılar Çarşısı’nda çalışarak başlayan ÖZOKUR, üniversite öğrenimi süresinde okul ve iş hayatını birlikte sürdürdü.

1973 yılı Haziran ayında Ülker’in kurucularından merhum Sabri Ülker’in kızı ile evlendi. Aynı yılın Aralık ayında Ülker ve Yıldız Holding Grubu’nda Ticaret Müdürü olarak devam eden iş hayatı serüveni, Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkanlıkları gibi çeşitli üst düzey yöneticilik görevleriyle 2005 yılına kadar sürdü.

2005-2015 yılları arasında yine gruba ait Ülker Golf Dondurma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

1993 yılında Kurduğu Ülkerspor Basketbol Takımının 2005 yılına kadar başkanlığını yaptı. Bu süre içerisinde Ülker grubuna birçok başarılar kazandırdı.

Sporcu kimliği ile başta tenis olmak üzere çeşitli spor dallarında faaliyetlerine devam etmektedir. Musiki sevgisi nedeniyle çeşitli saz aletlerine de ilgi duyan Orhan ÖZOKUR, gitar ve ud çalmaktan keyif almakta, aynı zamanda İstanbul Musiki Vakfı’nın da başkanlığını yürütmektedir.

 Evli ve üç çocuk, sekiz torun sahibidir.

latif-topbas1944 yılında İstanbul'da doğdu. 1961 yılında tekstil sektöründe faaliyet gösteren Bahariye Mensucat A.Ş. de ortak ve yönetici olarak iş hayatına atıldı. Takip eden yıllarda sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve yönetici olarak görev yaptı.
Bekir Sakıb Şahinoğlu

1965 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da, lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1987 yılında mezun oldu. 1985-2006 yılları arasında kurucusu ve yöneticisi olduğu Tay Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. ve Yıldızlar Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. şirketlerinde uzun yıllar hazır giyim imalatı ve ihracatı ile iştigal etti ve yine aynı zamanda muhtelif bölgelerde mağazalar açarak hazır giyim, toptan ve perakende satışı faaliyetlerinde bulundu. 2002’den itibaren gıda sektörüne de girerek kuru gıda ihracatına başladı. 2005 yılından itibaren hazır giyim ve gıda sektöründeki faaliyetlerini azaltarak iş yoğunluğunu gayrimenkul değerleme, geliştirme, yatırım ve inşaat işlerine aktardı. 2009 yılından bugüne kadar ortaklarıyla beraber kurmuş oldukları inşaat şirketleriyle, muhtelif konut ve ticari gayrimenkul inşaatları gerçekleştirdi. 2014 yılından bugüne kadar İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliğini de sürdüren Bekir Sakıb Şahinoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Ebubekir Tivnikli 1988 yılında İstanbul’da doğan Ebubekir Tivnikli, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümünden mezun oldu. ABD’de gördüğü dil eğitiminin ardından İstanbul Şehir Üniversitesi Executive MBA Bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Ebubekir Tivnikli iş hayatındaki ilk deneyimlerinde Tayga İnşaat’ta satın alma müdürü ve Kuveyt Türk’te ticari bankacılık alanında satış uzmanı olarak çalıştı. 2013 yılında Eksim Holding’e Satın Alma Direktör Yardımcısı olarak katılan Tivnikli, bu birimde direktörlük ve  başkanlık görevlerini de yürüttü. Ebubekir Tivnikli, halen Eksim Holding’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Eğitimi sırasında Üniversite Öğrencileri Topluluğu Girişimi (MUNBIT) Başkanlığı yapan Tivnikli, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğinin yanı sıra Abdullah Tivnikli İSAR Vakfında Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

İyi derecede İngilizce ve Arapça bilen Ebubekir Tivnikli, evli ve iki çocuk babasıdır.

ismail-adak04.01.1949' da Edremit (Balıkesir) de doğdu. Konya'da, 1960' da ilkokuldan, 1963'de ortaokuldan ve 1966 yılında liseden mezun oldu. 1973 yılında ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi işletme bölümünü bitirerek iş hayatına atıldı...

1973 Yılında Ankara'da TÜMAŞ, Mühendislik Anonim şirketinde Fizibilite grubu Demir Çelik bölümünde Uzman yardımcısı olarak işe başladı. 1974 Yılında, İngiltere, Glasgow'da University of Strathclyde'de Mechanical and Naval Enigineering fakültesinde yüksek lisans programına başladı. 1975 Yılında yüksek lisans diplomasını alarak Türkiye'ye döndü. Aynı yıl Isparta'da vatani görevini yedek subay olarak yaptı. 1976 Yılında İngiltere, Sunderland'da University of Sunderland Mechanical Engineering fakültesinde Araştırma görevlisi olarak vazife aldı. Bu üniversite'de hem yüksek lisans çalışması yaptı ve hem de ders verdi. 1978 yılında University of Sunderland' dan M.Phil. derecesi alarak Türkiye'ye döndü.

1978 Yılında kurmuş olduğu Intra Mühendislik Limited Şirketi ve Aksel Selüloz ve Kağıt A.Ş firmaları ile uluslararası boyutta üretim tesislerinin projelendirmesi, kağıt selüloz ve bunların yan ürünlerinin ithalat, ihracat ve ticaretini yaptı. Bu arada üniversiteye tekrar intisab ederek Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde 1991 yılında Doktor ve 1992 yılında da Doçent oldu. 1992-1996 yılları arasında aynı fakültede part time ders verdi.

2009 yılında Profesör oldu ve Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünde göreve başladı.

Amerikan Makine Mühendisleri odasınca yayınlanan teknik mecmuasının hakem kurulunda bulunan Prof. Adak Türkyar-Türk Talebeleri Yardımlaşma Vakfı (Londra) genel sekreteri, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, İrfan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir.

Evli ve 3 çocuk babası olan Prof. Dr. İsmail ADAK İngilizce bilmektedir.

kigili1974 İstanbul doğumlu olan M. Avni Kiğılı, Kiğılı ailesinin 3. nesil üyesidir.

İş hayatının ilk 3 yılında Hayat Kimya bünyesinde farklı görev ve sorumlulukları yerine getiren Kiğılı, 1997 yılında kişişel bakım yatırımının sorumluluğunu aldı. 2002 yılında, Hayat Temizlik ve Sağlık Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, 2009 yılında Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı,

2013 yılında Hayat Holding İcra Kurulu Başkanı oldu.

Hali hazırda ağaç ve orman ürünleri, ev ve kişisel bakım ürünleri, liman işletmeciliği, selüloz ve kağıt sanayi, perakende ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren Hayat Holding Holding A.Ş. ‘de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte.

M. Avni Kiğılı evli ve 3 çocuk babasıdır.


 
sabahattin-kirkan1939 yılında Adapazarı'nda doğdu. İlk ve Orta öğretimini İstanbul'da yaptı. 1956–1957 Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Yükseköğretimini İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamladı. 1962 yılında Makina Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu...

1962 yılında Gümüş Motor fabrikasında İmalat Mühendisi olarak çalıştı. 1962 – 1964 yıllarında yedek subay olarak Askeri İnşaat Emlak Müdürlüğünde Sivas'ta çalıştı.

1964 – 1966 yıllarında Türk Otomotiv Endüstrisinde Proses Mühendisi, 1966 – 1967 yıllarında Haymak Döküm ve Fittings sanayisinde Genel Müdür Muavini olarak çalıştı. Türk Otomotiv Endüstrisinde Almanya'da 1 dönem staj ve inceleme çalışmaları yaptı.

1967 yılında ağabeyi Nurettin KIRKAN ve sınıf arkadaşı Yılmaz GÜRAY ile beraber KGM Ağır Makine Sanayi Ve Ticaret A.Ş.'yi kurdu.

1977 – 1978 senelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında Müsteşar Muavini olarak çalıştı. 1978 yılından bu yana KGM Ağır Makine Sanayi Ve Ticaret A.Ş. şirketinde çalışmaya devam ediyor. Şirket Yurtdışı ve Yurtiçinde malzeme taşıma sistemleri proje, imalat ve montaj işleri yapmaktadır.

Sosyal faaliyetlere ilk çalışma İktisat ve Kültür Derneğinde başladı. 1977 yılından bu yana sırası ile İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi, Hakyol Vakfı İcra Heyeti Başkanlığı, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Başkanlığı, Fatih İlim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi olarak çalışmalarıma devam etmektedir.

Yusuf Tülün 1953 yılında Tekirdağ'da doğdu. İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsünden mezun oldu.

 Refah Partisi Şişli İlçe Sekreterliği (1984), Sarıyer İlçe Başkanlığı (1985), İstanbul İl Başkan Yardımcılığı (1992) görevlerinde bulundu. Bağcılar Belediye Başkan Yardımcılığı ve Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği (1992 - 1994), Sarıyer Belediye Başkanlığı (1994 - 1999), Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanlığı (1999 - 2002) yaptı.

Ak Parti İstanbul teşkilatı kuruculuğu ve Ak Parti İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 3 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı oldu. Daha sonra T.B.M.M. Milli Saraylar Daire Başkanlığı Müşavirliği görevinden, Sarıyer Belediye Başkan adaylığı için istifa etti. Sarıyer Belediye Başkanlığı yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mahalli İdareler Koordinatörü görevinde bulundu.  2012 yılından itibaren İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanlığını yapmaktadır. Fransızca ve Arapça bilmektedir. Evli ve dört çocuk babasıdır

murat yalcintas

1965 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Belçika’da yüksek lisans ve İstanbul Üniversitesi’nde üretim planlamasında doktora yapmıştır. Çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlük yaptı. İslam Kalkınma Bankası’nda proje uzmanı olarak üç yıl çalışmıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. İstanbul Ticaret Odası’nda Başkanlık yapmıştır. Halen İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi olarak STK çalışmaları yapmaktadır. İngilizce ve Fransızca bilen Murat Yalçıntaş, evli ve üç çocuk babasıdır.

idris turan ilter

1949 Yılında Erzincan Kemah doğumlu olan İdris Turan İLTER, İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1978-1984 yıllar arasında Laksen A.Ş.’de yönetici, 1989-2001 yılları arasında Kuveyt Türk katılım Bankası A.Ş.’de Yönetici ve Genel Müdür Yardımcısı, 2002-2005 yılları arasında Family Finans’da İcra Kurulu Üyesi, 2006-2011 yılları arasında Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.’de Yönetici, 2011-2013 yılları arasında Yine Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.’de Denetim Kurulu Üyesi olarak toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra emekli olmuştur.