SAĞLIKLI YAŞAM PROGRAMI

1948 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan tanıma göre sağlık: “sadece hastalık veya sakatlığın olmaması değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali” olarak tanımlanmaktadır. Vücudumuz, yediklerimiz, çevremiz, genlerimiz ve yaşam tarzımız sağlığımızı etkilemektedir. Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir.  Yeterli ve dengeli beslenme vücudun gelişmesi, dokularının yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme ise birçok hastalığın doğrudan sebebi olduğu gibi, birçok hastalığın da kolay yerleşmesinde ve ağır seyretmesinde önemli rol oynar.

Program nasıl işliyor?

Yürüttüğümüz proje dahilinde öncelikli amacımız vücudumuzu tanımak ve ona uygun tutumlar oluşturmaktır. Program, vücut analizi ve onu yorumlamak ile başlamaktadır. Vücudumuz ne kadar fiziksel aktiviteye yatkın neler yiyoruz hücrelerimiz görevini yerine getiriyor mu kemik-kas yapım nasıl şekillenmiş gibi sorulara cevaplar arıyoruz. Bunlarla birlikle kişisel bilgiler, anamnez , besin tüketim kaydı, besin tüketim sıklığı, fiziksel aktivite kaydı yani günlük ne kadar hareket ediyoruz, bazı sağlık taramaları ve kalıtsal hastalıkların varlığı araştırılıyor. Antropometrik ölçümler de alınarak kişiyi analiz etme tamamlanıyor. Hayatında bir farkındalık oluşturmak isteyen evet artık fiziksel aktiviteyi düzenime oturtmak istiyorum diyen kişilerle birlikte tüm bu tetkikler ve sonuçlar getirildikten sonra sağlıklı bir programına başlanmaktadır. Ölçümlerimiz en yeni cihazlarla %90 doğruluk payı ile gerçekleşmektedir.

Neden bu programa gerek var?              

Günümüzde en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen, bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve erken ölümlere yol açan kronik hastalıkların temelinde yetersiz ve dengesiz beslenme vardır. Dünya nüfusunun önemli bir bölümü, bu sebepten oluşan hastalıklarla mücadele eder hale gelmiştir. Günümüzde karbonhidrat ve yağ ağırlıklı sağlıksız beslenme artmış, sigara kullanımı ve yetersiz fiziksel aktiviteyle birlikte toplumlar beslenmeyle doğrudan ilişkili obezite, diyabet, kanser, osteoporoz, böbrek ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik metabolik hastalıklarla mücadele eder hale gelmiştir. Üniversitemiz bünyesinde böyle bir farkındalığa ortak olmak ve hayatınızda bir dönüm noktası oluşturmak kişilerin ellerinde.

PROGRAMIN ÖĞRENCİLERE FAYDASI NEDİR?

Sağlıklı beslenen ve düzenli fiziksel aktivite yapan kişiler her zaman daha rahat ve dinç hissederler. Bu kişilerin hastalıklara yakalanma oranı her zaman daha düşüktür. Hastalandıkları vakit ise daha çabuk iyileşirler. Yaşam kaliteleri diğer kişilere göre daha yüksektir. Günümüzde, düzenli yapılan egzersizin koroner kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Egzersizler sizin fiziksel kapasitenize ve kondisyonunuza göre değişebilir. Hafif egzersizler arasında; günlük ev işleri, merdiven çıkma, gezinti yürüyüşleri ve bahçe uğraşları sayılabilir. Kişiler programla birlikte doğru bir beslenme bilincine sahip olur ve öncelikle kendine ve gelecek nesillere doğru bilgileri aktarmada daha doğru yaklaşımlarda bulunmaktadır.

PROGRAMDA ÇALIŞAN ÖĞRENCLERİ KATKISI NEDİR?

Program; akademik bilgilerimizi saha uygulamalarını bire bir yürütmeyi sağlıyor. Akademide öğrenilen bilgiler sahada tecrübe edilme şansı tanıyor. Program kişilerle birebir iletişimi sağlamaktadır. Burada süreci yürüten bizzat diyetisyenlik öğrencileridir. Bu durum danışana nasıl hitap edeceğimiz, iletişimi nasıl sağlayacağımız, herhangi bir olumsuzluk durumunda o evreyi nasıl yöneteceğimiz gibi birçok durum için bizi sahaya hazırlamaktadır. Üstelik gelen çoğu kişi eğitimli bir grubu oluşturduğu için bazı parametreleri anlatmada daha üstün olma daha açıklayıcı ve ileri örnekler verme durumunu doğurmaktadır. Bu da aslında programda diyetisyenlik öğrencilerine kendilerine olağanüstü bir geliştirme fırsatı sunmaktadır. Program yazımı sonrası kişi nasıl takip edilmeli ne kadar sürede kontrole gelmeli gibi kompleks bir durumu da idareyi öğrencilere bırakmaktadır.

IMG_5005 IMG_4752 IMG_4670 IMG_4557 IMG_4554 IMG_4544 IMG_4480 IMG_4531 IMG_4530 IMG_4454 IMG_4437