İZÜ Ortaklığıyla TÜZDEV Eğitim Çalıştayı Düzenlendi


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinin ortaklığını yaptığı TÜZDEV (Türkiye Üstün Zekalılar Derneği) tarafından düzenlenen "Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Çalıştayı", İstanbul Rami Kütüphanesinde gerçekleştirildi. Çalıştay, Türkiye'nin eğitim politikalarında üstün zekalı çocukların yerinin güçlendirilmesine yönelik bir platform olarak tasarlandı.

Etkinliğe, akademisyenlerden, eğitim yöneticilerine, öğretmenlerden sivil toplum temsilcilerine, hatta velilere kadar geniş bir katılım sağlandı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesini temsilen Özel Yetenekli Çocuklar Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Nüket Afat da çalıştaya katılım gösterdi.

Çalıştayın ana hedefi, katılımcıların bir araya gelerek üstün zekalı çocuklar için uygun eğitim politikalarını tartışması ve Türkiye'nin geleceğindeki rollerine ilişkin stratejiler geliştirmesiydi. Oturumlar boyunca "Üstün Zekalıların Tanımı ve Özel Yetenekli Kavramları", "Eğitim Metodolojileri", "Tanılama Süreçleri" ve "İstihdam ve Öğretmen Yetiştirme Politikaları" gibi konular ele alındı.

Açılış konuşmalarını TÜZDEV Genel Başkanı Op. Dr. Kemal Tekden, Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Özer, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Dr. Mücahit Yentür ve İstanbul Valisi Davut Gül gerçekleştirdi. Katılımcılara çalıştaya verdikleri destekten dolayı sertifikalar takdim edildi.

Çalıştayın sonunda, elde edilen verilerin derlenerek ilgili kurumlarla paylaşılması ve Türkiye'nin eğitim politikalarına yönlendirici bir rol oynaması bekleniyor. Dr. Kemal Tekden'in yaptığı kapanış ve teşekkür konuşmasıyla birlikte etkinlik sona erdi.WhatsApp Image 2024-06-05 at 16.48.33 WhatsApp Image 2024-06-05 at 16.52.07 (1) WhatsApp Image 2024-06-05 at 16.52.07 (2) WhatsApp Image 2024-06-05 at 16.52.07 (3) WhatsApp Image 2024-06-05 at 16.52.07