Ötekileştirmeye Karşı Tek Yürek


CIGA’nın düzenlediği, "Ben Bir İnsanım: Birlikte Yaşam Kültürü İnşa Etmeye Doğru" konferansı, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde gerçekleştirildi.  Rektör Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve alanındaki uzman isimlerin yer aldığı programda, İslam dünyasındaki birlik ve beraberlik ile ötekileştirmeye karşı tutumlar ele alındı.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Acar, konuşmasında Gazze’deki direnişten, Doğu Türkistan’a kadar uzanan zulme işaret ederek, programın önemine dikkat çekti.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da ırk ayrımcılığına ve mezhepsel hoşgörüsüzlüğe karşı ilk uluslararası konferans olma özelliği taşıyan program bu alanda önemli bir farkındalık sağladı.

“Kendi aramızda kavgayı bırakmalıyız.” diyen Uluslararası Müslüman Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Essam al-Bashir, “İslam dünyası için iyi bir örnek olmalıyız. Geçmişimizden geleceğe yeni projeler üretmeliyiz.” İfadeleriyle İslam dünyasına çağrıda bulundu.

Lübnan Trablus Üniversitesi Rektörü Dr. Raafat Mikati ise Gazze’deki direnişe vurgu yaptı. Mikati, “Hepimiz topraktan geldik. Zulmü, Siyonistler yaygınlaştırmaktadır. Din adalettir, rahmettir. Kin sahipleri ise vicdanı bir kenara bırakmıştır. İmanımız zulmü engellemiştir. Gerçekler, tarihtedir. Başınızı dik tutun. Gazze dinimizin cihadıdır. Gazze, benzersiz bir direniş ortaya koydu.” dedi.

Amerİka İslam Kuruluşlar Federasyonu Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Esam Omeish’in gündeminde de Gazze’de yaşananlar vardı. Omeish, “Amerikalı Müslümanlar olarak Gazze’de yaşanan zulmü çok iyi takip ediyoruz. Gazze destekçileri, bu davayı kendi davası olarak görüyor.” açıklamasında bulundu.

Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Üyesi Dr. Abdurahman Kashgari ise “Doğu Türkistan konusu önemlidir. Tüm dünya buna şahit. Orada bir soykırım var. Yaşam imkânsız hale geldi.” cümleleriyle, İslam kardeşliğine ve birlikteliğin önemine değindi.

Program uzman katılımcıların konuşmalarının ardından, fotoğraf çekimiyle son buldu.CIGA_İZÜ_12 CIGA_İZÜ_13 CIGA_İZÜ_10 CIGA_İZÜ_1 CIGA_İZÜ_2 CIGA_İZÜ_3 CIGA_İZÜ_5 CIGA_İZÜ_6 CIGA_İZÜ_7 CIGA_İZÜ_8 CIGA_İZÜ_9