Nem ve Kısmi Deşarjı Önleyen Nanoteknoloji Kimyasal Geliştirilmesi EPDK Projesi Kabul Edildi


Proje Yürütücüsü: Dr. Öğr. Üyesi Osman ARSLAN

Proje Adı: Nem ve Deşarjı Önleyen Nanoteknolojik Kimyasal Geliştirilmesi

Projeyi Destekleyen Kuruluş: EPDK (Yeşilırmak EDAŞ ve Dicle EDAŞ)

Proje Süresi: 20 Ay

 

Proje Özeti:

 

Elektrik dağıtım sistemlerinde özellikle, yer kontrol merkezlerinde bir çok metal bazlı iletken kullanılmakta ve bu metaller genellikle plastik parçalar da kullanılarak elektrik akımının yönlendirilmesinde ve ayarlarının yapılmasında rol almaktadır. Fakat doğal yapıları ve özellikleri nedeniyle metaller korozyona uğradıklarından bu metallerin yüzeylerini koruma ve elektrik ile meydana gelecek yan etkilerin önlenmesi gereklidir. Bu sebeple elektrik idare ve yönlendirmede kullanılan metallerin yüzeylerini korumak ve herhangi bir sorunun oluşmasını önlemek için yüzeylere koruyucu bir tabaka atılması zorunlu olmaktadır.

Metallerin özellikle çevresel şartlar, aşırı sıcaklık, nem, yüzey pürüzlülüğü gibi nedenlerle meydana gelen ve deşarja veya topraklamaya, elektriksel atlamalara neden olan bu özelliklerinin modülasyonu gereklidir. Dolayısı ile elektrik aksamlarında özellikle metal yüzeylerde meydana gelen elektriksel yoğunluk nedeniyle yüzeylerde deşarja neden olan atlamaların önlenmesi ve genellikle bu yuzeydeki su ve nem birikmesinin üstesinden gelinmesi için 'Nem ve Deşarjı Önleyen Nanoteknolojik Kimyasal Geliştirilmesi' projesi gerçekleştirilecektir.

 

Projenin Ar-Ge içeriği ve Yenilikçi Yönü:

 

  1. İlk defa nanoteknolojik olarak elektriksel aksamın olduğu yüzeylerde nem ve deşarj önleyici özelliği beraber kullanan bir malzeme üretilecektir.
  2. Üretilen malzeme ilk defa yerli ve milli olarak üretilecek ve patent başvurusu gerçekleştirilecektir.
  3. İlk defa yüzey pürüzlülüğünün nanoteknojik olarak ayarlandığı ve hidrofobisitenin ek özellik olarak birleştirildiği bir formülasyon elde edilecektir.
  4. Sertleşme ve kuruma özellikleri termal olarak sağlanabilen, gerektiğinde bu özelliği sisteme bağlı olarak değiştirilebilen bir malzeme elektrik aksamlarının metal yüzeyleri için ilk defa üretilecektir.
  5. İlk defa nanoteknolojik olarak bahsi geçen özellikleri kombine edebilen ve bunun yanında çizilme, çatlama, gözenek durumu, aşınma özellikleri istenen şekilde sağlanan bir malzeme bu alanda üretilmiş olacaktır.