İZÜ’den Üniversite-Sanayi İş Birliğinde Yeni Hamle


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ile tarımsal Ar-Ge şirketi olan Gübretaş arasında iş birliği anlaşması yapıldı. Anlaşma, Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ve İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut arasında İZÜ Halkalı Kampüsünde düzenlenen törende imzalandı. İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, tarımsal üretime katkı sağlayacak faydalı işler yapacaklarını ve üniversite-sanayi iş birliğinde çok önemli bir adım atıldığını belirtti.

Öğrenciler Pratik Ve Teorik Bilgi Paylaşabilecek

Gübretaş ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Dünyada üniversitelerin sürdürülebilir kalkınmaya önem verdiğini belirten İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, bu anlaşma ile tarım ve gıda geleceği, gıda güvenliği konusunda birçok çalışma yapacaklarını belirtti. Anlaşma ile asıl amaçlarının sürdürülebilir tarımı gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Mesela ayçiçeğinin kullanılmayan ‘baş’ kısmının çevreye olan etkisini minimize etmeye çalışacağız. Bunun gibi birçok diğer ürünün üretim sürecini, çevreye uyumlu ve zarar vermeyecek şekilde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Üniversitede çalışmalarını yürütebilmek için Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi kurduklarını belirten Prof. Dr. Mehmet Bulut, öğrenci ve hocalarla çok iyi çalışmalara imza atacaklarına inandığını söyledi. Üniversitenin; beslenme, ekonomi, işletme ve finans bölümlerinden hoca ve öğrencilerin sürdürülebilir tarım çalışmalarına katkıda bulunacağını ifade eden Prof. Dr. Bulut sözlerine şunları da ekledi:

“Hocalar üniversite sanayi iş birliğiyle, pratik, teorik bilgilerini endüstri ile paylaşmış olacaklar. Öğrencilerimiz, sektörle iş birliği içinde olmayı öğrenirken hayatın gerçeklikleriyle karşılaşacaklar. Ürettikleri bilginin sorun çözdüğünü görmüş olacaklar. Bu da onlar için önemli kazanım olacak”

İmza töreninde konuşan Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin, “İmzaladığımız bu protokol hayırlı bir adım olacaktır. Ülkemiz insanının sağlıklı, doğru, bilinçli ve kaliteli ama aynı zamanda ekonomik bir şekilde beslenebilmesi için üniversitelerin ve araştırma kurumlarının daha fazla sorumluluk alması gerektiğini düşünüyoruz. Toprak ana ile sağlıklı ve doğru bir ilişki kurabilirsek, tarımın geleceği için sağlayacağımız başarılar artacaktır” dedi

Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ise, Sabahattin Zaim Üniversitesiyle imzaladığımız iş birliği protokolü tarımsal üretimimize değer katacaktır. Üniversitenin zengin akademik kadrosu ve akademisyenlerimizin birikimiyle tarımsal Ar-Ge çalışmalarını daha güçlü bir geleceğe taşıyacağımıza inanıyorum” diye konuştu.



DSC_4754 DSC_4723 DSC_4715 DSC_4697