“Uluslararası Dini Yayıncılık Çalıştayı” 30 Farklı Ülkeden Yayıncının Katılımıyla Gerçekleşti


Dünya genelinde 30 farklı ülkede İslami alanda yayıncılık faaliyeti gösteren yayınevi yetkilileri, Uluslararası Dini Yayıncılar Birliğinin kuruluşu için 1. Uluslararası Dini Yayıncılık Çalıştayı’nda buluştu. Çalıştayda, dünya genelinde İslami yayıncılığın geldiği nokta ve sorunlar masaya yatırılarak, İslami neşriyat yapan yayıncıların İslamofobi ile mücadeledeki rolü ele alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Albayrak Grubu ve TİKA'nın katkılarıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Dini Yayıncılar Derneğince 18-19 Eylül tarihlerinde düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Bulut, İslam'ın bugün dünyada kavram, din, düzen olarak en doğru öğrenilmesi gereken mesaj olduğunu söyledi.

Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetinin "oku" emriyle başladığını anımsatan Prof. Dr. Bulut, kendilerine de bu anlamda çok önemli bir görev yüklendiğini, meselenin hakikatin okunması, yazılması, doğrunun ortaya konması olduğunu belirtti.

İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, çalıştayın uluslararası anlamda, önce İslam dünyasına sonra bütün dünyaya hakikatin taşınması konusunda önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Açılışın ardından düzenlenen "İslamofobiye Karşı Uluslararası Dayanışmada Yayıncılık Dünyasının Sorumlulukları" başlıklı oturumda konuşan İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi (CIGA) Direktörü Prof. Dr. Sami Al-Aryan, İslamofobiye karşı İslami yayıncılara roller düştüğünü dile getirdi.

Çatışmalara, savaşlara, ırkçılığa, İslamofobiye engel olunması gerektiğinin altını çizen Al-Aryan, Uluslararası İslami Yayıncılar Birliği'nin varoluşsal konulara dair araştırma merkezi kurmasını veya bunları desteklemesini, misyonlarını yürütmeye yardımcı olmasını tavsiye etti.

Endonezya Mizan Publishing CEO'su Salman Faridi de İslam ve İslamofobi ile yayıncıların İslam'ın mesajını yaymadaki rolünü ele aldı.

Öte yandan çalıştay kapsamında, dini yayınların dünyada daha kolay ulaşılabilir hale gelmesini sağlamak, İslami alanda bilimsel araştırmaları desteklemek ve bu alanda faaliyet gösteren yayıncıların niteliklerini artırmak amacıyla kurulacak Uluslararası Dini Yayıncılar Birliği’nin ilk istişare toplantısı da gerçekleştirildi.DSC_3708 DSC_3714 DSC_3718 DSC_3753 DSC_3792 DSC_3801