Kampüsümüzde Rus Kültürü Esintileri


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde uluslararası gençlik  formu projesi çerçevesinde Rus kültürü paneli düzenlendi. Etkinlik, Rus  devlet şirketi "Rosatom"un destekleriyle kar amacı gütmeyen "Ploşadka" vakfı tarafından düzenlendi.

Rusça öğrenmeyi heves edinmiş ve Rus kültürüne ilgi gösteren farklı fakültelerden gelen öğrenciler, Rus geleneklerinin tüm zenginliği ile yakından tanışma fırsatı buldular. Rus insanını bilge, sağlıklı ve misafirperver olarak tanıttıran Rus sağlık ve misafirperverlik geleneklerini ve Rus entelektüel oyunlarını keşfettiler.

İlk etkinlikte öğrenciler birçok orman meyvesi hakkında bilgi edindiler. Öğrenciler Rusya'da yetişen böğürtlenleri ve çayla beraber yemeyi sevdikleri  geleneksel Rus tatlısı olan orman meyveli reçeli tatma fırsatını buldular. Öğrenciler meşhur Anna Pavlova tatlısının tarifini öğrendikleri küçük bir eğitim dersine katıldılar: kremasını hazırladılar, kurabiyesi ile buluşturdular ve bu Rus tatlısını orman meyveleri ile süslediler.

Rus entelektüel oyunlarına ithafen hazırlanan bir sonraki alanda, Türk öğrenciler Eski Rusya’da oynanan Rus şahmatı (satranç) ile sadece yeni bir oyun öğrenmediler, aynı zamanda  Rus halkının düşünme şekliyle tanışır üstün zekaya verdikleri önemi gördüler.

Etkinliğin son kısmı Rus misafirperverliği geleneklerine ayrıldı. Genç insanlar eski Rusya'da misafirlerin nasıl ağırlandığını ve onlara nasıl ikramlarda bulunulduğunu gördüler ve pek tabii bu buluşmalar semaversiz, çay içme etkinliği is suşki, baranki, bubliki, kurabiyeler ve diğer ikramlar olmadan olmazdı.

Rusya’dan gelen misafirlerimiz tarafından üniversitemizin güzel kampüsünde hissedilen samimi ve sıcak Rus misafirperverliği ortamı sayesinde öğrenciler Rus kültürünü baştan aşağı anlama, ve tamamiyle içlerinde hissetme fırsatı buldular.09 10 08 07 06 05 04 03 02 01