ABD’ye Girişimcilik ve Akademik İşbirliği Çıkarması


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut başkanlığındaki heyet 30 Nisan-6 Mayıs 2017 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde bir dizi görüşme ve toplantılar gerçekleştirdi.

İZÜ heyeti ilk olarak Silikon Vadisi'ne ev sahipliği yapan San Franscisco bölgesinde inovasyon ve girişimcilik alanında programına ve ardından Microsoft Center’da Keiretsu Forum tarafından düzenlenen Angel Capital Expo isimli fuara katıldı. Fuarda ürün geliştirme ve finansal projeksiyon açısından belirli bir olgunluğa ulaşmış girişimciler toplu sunumlar ve birebir görüşmeler yoluyla melek yatırımcılardan finansal destek talebinde bulundu. Silikon Vadisindeki girişimcilik eko sistemini yakından inceleyen heyet, İZÜ Halkalı kampüs merkezli bir sistemin nasıl kurulabileceği konusunda görüşme ve incelemeler yaptı.

Yapılan görüşmeleri değerlendiren Rektör Prof. Dr. Mehmet Bulut “Teknoloji Transfer Ofisimiz ve Kuluçka Merkezimizi bir adım daha ileriye taşıyarak İZÜ Teknopark’ı kuracağız. Tüm başvurularını tamamladığımız Teknopark son onay aşamasında olup İstanbul’da sanayi ve lojistik sektörü açısından merkezi konumda olan Halkalı kampüsümüzde böyle bir girişimcilik üssünün devreye girmesi hem bilime hem ülke ekonomisine çok önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Stanford Üniversitesi ile Akademik İşbirliği Görüşmeleri Yapıldı

İZÜ heyetinin Silikon Vadisinin lokomotifi konumunda olan Stanford University ziyaretinde Uluslararası İlişkiler Direktörü Dr. Brendan Walsh ile akademik işbirliği ve değişim programları konuları görüşüldü. Görüşmede Stanford’daki Türk öğrenci grubunun en büyük ve en aktif uluslararası öğrenci gruplarından birisi olduğu belirtilirken Rektörümüz Staford’da eğitim gören ve araştırma için ziyaret eden Türk öğrencilerle de buluştu. Prof. Bulut “1891 yılında İstanbul’da yükseköğrenim kurumu olarak Halkalı Ziraat Mektebi kurulurken aynı yıl PaloAlto’da Stanford Üniversitesi kurulmuştur. Bilimsel araştırma ve kalkınma için benzer gayretlerle kurulan bu iki kurumdan birisi istikrarlı bir ülkede çok büyük gelişmeler kaydedip bir dünya markası olurken diğeri maalesef savaşlar, ekonomik ve siyasi krizler, sistem değişiklikleri gibi nedenlerle hedeflerinin çok gerisinde kalmıştır. Halkalı Ziraat Mektebinin mirasını devam ettiren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi olarak istikrar ortamında ilk günkü aşk ve gayretle, sistemli olarak çalışırsak kısa zamanda büyük mesafeler alıp bölgenin öncü üniversitelerinden olabiliriz” şeklinde konuştu.

Silikon Vadisindeki ziyaretlerde California State University East Bay’de Business School Dekanı Dr. Xinjian Lu ve Uluslararası Programlar Direktörü Dr. Ray Wallace ile akademik işbirliği ve öğrenci değişimi konularında görüşmeler yapıldı. Heyetimiz ayrıca bölgeye hem yatırım hem de eğitim için gelen yabancılara ileri iş İngilizcesi ve akademik İngilizce eğitimi veren California College of Communications ile İZÜ öğrencilerine indirimli dil eğitimi anlaşması yaptı.

"Zaytuna College" Kurucularından Zaid Shakir’le Görüşmeler Yapıldı

Ziyaretlerin bir sonraki durağında University of California Berkeley’de İslam Araştırmalarından sorumlu Dr. Asad Ahmed ile İslami ilimler başta olmak üzere hukuk, tarih, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda akademisyenler arası işbirliği ve lisansüstü seviyesinde öğrenci değişimi konuları görüşüldü. Ayrıca UC-Berkeley kampüsünün hemen yanında yer alan ve bu üniversite ile ortak programlar yürüten Graduate Theological Union (GTU) İslam Çalışmaları Kurucu Direktörü Munir Jiwa ve Zaytuna College kurucularından Zaid Shakir ve Dr. Hatem Bazian ile görüşmeler yapıldı.

İZÜ heyeti ayrıca San Francisco bölgesindeki Müslüman psikolog ve psikiyatristlerin kurmuş olduğu Khalil Center’ın yıllık toplantısına katılıp merkezin başkanı olan Rania Awaad ile İslami İlimler ve Psikoloji alanındaki bilgi ve birikimin toplumdaki sorunların çözümlerinde nasıl birlikte değerlendirebileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

İZÜ heyetinin son ziyaret noktası olan Los Angeles’ta University of California Los Angeles (UCLA)’de Yakın Doğu Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Dr. Cara Cooney ve Hukuk Fakültesinden Dr. Dr. Khaled Abou El Fadl ile akademik işbirliği konusunda görüşmeler yapıldı. UCLA’in öğrenci etkinlik alanlarını ve kütüphanesini de inceleyen heyetimiz kampüsümüzdeki yeni yapılarda benzer sistemler kurulacağını belirtti. Los Angeles’ta son olarak University of Southern California (USC)’de Mühendislik Fakültesi uluslararası akademik işbirliklerinden sorumlu Dekan Yardımcısı Dr. Cauligi Raghavendra ve Petrol Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Iraj Ershaghi ile akademik işbirliği konusunda görüşmeler yapıldı. USC’de bu görüşmelerin yanı sıra İslam Düşüncesi ve Kültürü Kürsüsü Başkanı ve Müslüman Amerikalıların önde gelen entellektüellerinden Dr. Sherman Jackson ile özel bir görüşme yapıldı. Üniversitemizin Uluslararası Danışma Kurulunda yer almayı kabul eden Dr. Jackson Türkiye’deki bilimsel ve ekonomik gelişmelerin kendisini çok heyecanlandırdığını, tüm İslam alemi adına İZÜ’den ümitli olduğunu belirtti. İZÜ heyeti ayrıca USC’nin dünyanın ilk ve en yaygın uzaktan eğitim merkezi olan Distance Education Network’ü ve Küresel Enerji Network’ü (Global Energy Network) hakkında bilgi aldı.

Ziyaretler sonrası bir değerlendirme toplantısı yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut “Dünyanın birçok ülkesindeki iyi üniversiteler ile yaptığımız ikili anlaşmalar ve geliştirdiğimiz ilişkilere bu son ziyaretimizde yenilerini eklemeyi hedefledik. Daha önce ABD’nin Doğu ve Orta bölgelerinde yer alan üniversiteler ile görüşmeler yapıp ikili protokoller geliştirmiştik. Bu ziyaretimizle Amerika’nın Batı bölgesindeki en iyi üniversiteler ile görüşmeleri başlattık. Artık akademisyenlerimiz bu üniversitelerdeki meslektaşları ile irtibata geçerek ortak akademik çalışmalar, projeler ve konferansları temeli attığımız işbirlikleri üzerinden organize edebilir. Aynı şekilde lisans ve lisansüstü öğrencilerimizin dünyanın en iyi üniversitelerinde ders almalarını ve araştırma yapmalarını sağlayacak altyapıyı kuruyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.