izulogo

Projeler

Türk Fındığı Küspesinin Fonksiyonel Gıdalarda Kullanılmasının İncelenmesi

Proje Yöneticisi : Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Gülseren
Fakülte/Bölüm : Müh. ve Doğa Bil. Fak. / Gıda Mühendisliği
Proje Süresi : 36 Ay
Toplam Proje Bütçesi : 466.790,00 TL
Yürütücü/Ortak Kurum : TÜBİTAK / 1001
Proje Başlangıç Tarihi : Nis 15, 2018, 00:00

Ülkemizde ve bütün dünyada protein talebi artmakta ve bu durum protein içeren gıda maddelerinin ekonomik değerini arttırmaktadır. Artan dünya nüfusu ile birlikte hayvansal protein içeren ürünlerin talebi karşılamayabileceği de açıktır. Dolayısıyla alternatif kaynaklara yönelim görünmektedir (örneğin, bitkisel protein). Örneğin, birçok ülkede bezelye proteini üretimine yönelik olarak büyük yatırımlar yapılmaktadır. Bitkisel proteinlerin hayvansal proteinlere dönüşme verimi yaklaşık olarak %15 civarındadır. Bu durum da bitkisel proteinlerin önemini vurgulamaktadır.

2015-17 yılları arasında bu ilkeleri gözeterek akademisyenimizin danışmanlığında İZÜ’de bitkisel protein ürünlerinin yerel kaynaklarımızdan üretimi alanında bir TÜBİTAK 

projesi yürütülmüştür. Bu projenin bulguları göz önüne alınarak mevcut TÜBİTAK projesinde ülkemizin başlıca tarımsal ürünlerinden fındık kullanılarak insan sağlığını olumlu etkileme potansiyeli bulunan yenilikçi protein ürünleri üretilmesi gündeme alınmıştır.

Dünya literatüründe fındığın insan sağlığına yararları detaylı olarak incelenmiştir. Özellikle fındık yağının değerli özellikleri detaylı olarak bilinmektedir.

Literatürde fındık proteinlerinin ise genellikle alerjenik özellikleri vurgulanmaktadır. Projemizde alerjinin baskılanması, fındık proteinlerinin de insan sağlığına muhtemel yararlarının ortaya çıkarılması amaçlanacaktır. Türkiye’deki ölüm olaylarının birincil sebebi kalp ve damar rahatsızlıklarını da içerecek biçimde dolaşım sistemi hastalıklarıdır. Özellikle bu alana yönelik olarak kaydedilecek gelişmeler toplumumuzun genel sağlığı açısından yararlı olabilecektir.

Fındık proteini bazlı yenilikçi ürünlerimizin birçok gıda ve kozmetik ürününde kullanılması mümkün olacaktır. Projede ulusal bir firmamızın (FİSKOBİRLİK) da desteğiyle son ürün denemeleri yapılarak insan sağlığına yararı arttırılmış ve alerjenik özellikleri baskılanmış gıdalar üretilmesi hedeflenmektedir.