izulogo

2019-2020 Güz ve Bahar - Öğrenim Hareketliliği Başvuru İlanı

2020 Erasmus+ KA-103 projesi kapsamında ilan edilen 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz ve bahar dönemi, Erasmus+ öğrenci öğrenim hareketliliği başvuruları için akademik birimler bazında tahmini hibeli asil kontenjan aşağıda verilen tablodaki gibidir.

Akademik Birimler

Asil Hibeli Kontenjan

Eğitim Fakültesi

4

İngilizce Öğretmenliği

1

Türkçe Öğretmenliği

1

Arapça Öğretmenliği (%30 Arapça)

Okul Öncesi Öğretmenliği

2

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Özel Eğitim Öğretmenliği

Sınıf Öğretmenliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Hukuk Fakültesi

2

Hukuk

2

İslami İlimler Fakültesi

1

İslami İlimler (%30 Arapça)

1

İslami İlimler (Arapça)

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

5

İşletme (%30 İngilizce)

1

İktisat (%30 İngilizce)

1

Uluslararası Ticaret ve Finans (İngilizce)

1

İslam Ekonomisi ve Finans (İngilizce)

1

İslam Ekonomisi ve Finans

1

Uluslararası Ticaret ve Finans

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

5

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

1

Psikoloji

1

Psikoloji (İngilizce)

1

Sosyoloji (%30 İngilizce)

1

Tarih

1

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

8

Bilgisayar Mühendisliği

1

Gıda Mühendisliği

1

Mimarlık

1

Endüstri Mühendisliği (%30 İngilizce)

1

Yazılım Mühendisliği (%30 İngilizce)

1

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

1

Gıda Mühendisliği (İngilizce)

1

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (%30 İngilizce)

1

Sağlık Bilimleri Fakültesi

2

Hemşirelik

1

Sağlık Yönetimi

Sosyal Hizmet

1

Beslenme ve Diyetetik

Sosyal Bilimler Enstitüsü

2

Fen Bilimleri Enstitüsü

1


2019 Erasmus+ KA-103 projesi kapsamında ilan edilen 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz ve bahar dönemi, Erasmus+ öğrenci öğrenim hareketliliği başvuruları için akademik birimler bazında tahmini hibeli asil kontenjan aşağıda verilen tablodaki gibidir.

Fakülte / Enstitü

Asil Hibeli Kontenjan

Eğitim Fakültesi

4

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

5

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

4

Sağlık Bilimleri Fakültesi

2

Hukuk Fakültesi

2

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

4

İslami İlimler Fakültesi

1

Sosyal Bilimler Enstitüsü

2

Fen Bilimleri Enstitüsü

1

Toplam

25


Üniversite Erasmus Komisyonu 02.11.2018 tarihli 2018/05 sayılı kararı ile 2019-2020 Güz ve Bahar Dönemi Öğrenim Hareketliliği başvuruları için kontenjan dağılımının aşağıdaki yöntemle yapılmasına karar verilmiştir. 

Yedek Kontenjanlar


Genel değerlendirme sonunda asgari katılım şartlarını sağlayan ( Lisans için en az 2.20 ve Lisansüstü programlar için en az 2.50 not ortalaması, B2 seviyesinde yabancı dil puanına sahip olma), ancak ilgili fakülte/enstitü içerisinde asil hibeli kontenjan sıralamasına giremeyen tüm adaylar, genel değerlendirme puanlarına göre sıralanarak ilgili akademik birimin yedek listesine alınacaktır.

Asil Kontenjanların Fakülte / Ensititü İçerisinde Dağılımı

Fakülte ve enstitülere ayrılan hibeli asil toplam kontenjana başvuran ve genel değerlendirme sonunda asgari katılım şartlarını sağlayan adayların hibelendirilmesinin, ilgili fakülte/enstitü içerisinde en yüksek genel değerlendirme puanına sahip farklı bölüm/program öğrencilerinden başlanarak yapılacaktır.

Kontenjanın boş kalması veya feragat edilmesi halinde kontenjan tahsisinin ilgili fakülte veya enstitü içerinde aynı usul ile dağıtılacaktır.

Fakülte veya Enstitü Kontenjanının Kullanılamaması 

İlgili fakülte/enstitüye ayrılan kontenjanın tamamının kullanılamaması durumunda, kalan kontenjanların genel değerlendirme sonunda diğer fakülte/enstitüler içerisinde yedek listede yer alan en yüksek genel değerlendirme puanına sahip farklı bölüm/program öğrencilerinden başlanarak dağıtımı yapılacaktır.

Üniversite Erasmus Komisyonu 02.01.2020 tarihli 2020/01 sayılı kararı ile 2020-2021 Güz ve Bahar Dönemi Öğrenim Hareketliliği başvuruları için kontenjan dağılımının aşağıdaki yöntemle yapılmasına karar verilmiştir. 

Yedek Kontenjanlar


Genel değerlendirme sonunda asgari katılım şartlarını sağlayan ( Lisans için en az 2.20 ve Lisansüstü programlar için en az 2.50 not ortalaması, B2 seviyesinde yabancı dil puanına sahip olma), ancak ilgili fakülte/enstitü/bölüm/program içerisinde asil hibeli kontenjan sıralamasına giremeyen tüm adaylar, genel değerlendirme puanlarına göre sıralanarak ilgili akademik birimin yedek listesine alınacaktır.

Asil Kontenjanların Fakülte / Ensititü / Bölüm / Program İçerisinde Dağılımı

Fakülte ve enstitülere ayrılan hibeli asil toplam kontenjana başvuran ve genel değerlendirme sonunda asgari katılım şartlarını sağlayan adayların hibelendirilmesinin, ilgili fakülte/enstitü/bölüm/program içerisinde en yüksek genel değerlendirme puanına sahip bölüm/program öğrencilerinden başlanarak yapılacaktır.

Kontenjanın boş kalması veya feragat edilmesi halinde kontenjan tahsisinin ilgili fakülte/enstitü/bölüm/program içerinde aynı usul ile dağıtılacaktır.

Fakülte veya Enstitü Kontenjanının Kullanılamaması 

İlgili fakülte/enstitüye ayrılan kontenjanın tamamının kullanılamaması durumunda, kalan kontenjanların genel değerlendirme sonunda diğer fakülte/enstitü/bölüm/program içerisinde yedek listede yer alan en yüksek genel değerlendirme puanına sahip bölüm/program öğrencilerinden başlanarak dağıtımı yapılacaktır.

2019-2020 AKADEMİK YILI GÜZ ve BAHAR DÖNEMİ

 ERASMUS + PROGRAM ÜLKELERİ İLE

ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU İLANI

Sözleşme Numarası: 2019-1-TR01-KA103

Takvim

16 Aralık 2018

Başvuruların ilan edilmesi

12 Şubat 2019

2019-2020 Güz ve Bahar dönemi Erasmus+ öğrenim hareketliliği başvuru başlangıç tarihi

12 Mart 2019

2019-2020 Güz ve Bahar dönemi Erasmus+ öğrenim hareketliliği başvuru bitiş tarihi

14 Mart 2019

Erasmus İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (saat 14:00)

18 Mart 2019

Erasmus İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı sonuçlarının açıklanması

19 Mart 2019

Ön Değerlendirme Sonuçları

19 - 26 Mart 2019

Ön Değerlendirme Sonuçlarına itiraz süresi

29 Mart 2019

Genel Değerlendirme Sonuçları, Asil ve Yedek Listenin Belirlenmesi 

29 Mart-12 Nisan 2019

Feragat Tarihleri


Lütfen başvuru ile ilgili web sitemizde yer alan aşağıdaki başlıkları dikkatlice okuyunuz.


Erasmus+ Program Ülkeleri ile Öğrenci Öğrenim Hareketliliği

Akademik Programların Erasmus Anlaşmaları

Ülkelere Göre Hibe Desteği ve Özel İhtiyaç Desteği

Kimler Başvurabilir?

Nasıl Başvurulur?

Başvuru için Gerekenler

Öğrencinin Seçilmesi

Kontenjan Uygulaması

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuruda Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-Başvuru esnasında meydana gelebilecek sorunlar ile ilgili lütfen Erasmus Kurum Koordinatörlüğü ile iletişime geçiniz. (erasmus@izu.edu.tr adresine e-mail gönderebilir veya Erasmus Ofisi ziyaret edebilirsiniz. KT-143)

2-Ön Başvuru online olarak yapıldıktan sonra "Başvuru Fomu" yazdırılıp, imzalanıp, "Başvuru için Gereken Belgeler" ile birlikte Erasmus Ofise teslim edilmelidir. "Nasıl Başvurulur" sayfası mutlaka okunmalıdır. Gerekli belgeler Erasmus Ofise teslim edildikten sonra başvurunuz sistem üzerinde "Ofis Onayladı" şeklinde gözükecektir. Evrak Teslimi yapmayan öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

3-Yabancı Diller Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Erasmus+ İngilizce Dil Yeterlilik Sınavına girmek istemiyorsanız. Ön başvuruda "14 Mart 2019 Üniversite Erasmus+ Dil Yeterlilik sınavına katılmak istemiyorum" seçeneği işaretlenmelidir.

4-Başvuru esnasında tercih yaparken lütfen seçeceğiniz üniversiteyi iyi araştırınız. Eğitim dilinin İngilizce olduğundan emin olunuz. Seçilen öğrencilerin neredeyse tamamı ilk tercihine yerleşmektedir. Bu nedenle ilk tercihinizde yer alan üniversite iyice araştırılmalıdır.

5-Başvuru esnasında hareketliliğe katılmak istediğiniz dönemi iyice düşünerek tercih ediniz.

6-Başvuru tarihleri sona erdikten sonra Dönem ve Üniversite tercihlerinde mücbir bir sebep olmaksızın değişiklik yapılamaz.

7-Eğer aynı başvuru dönem içerisinde Yaz Dönemi Staj hareketliliğine de başvuru yapıyorsanız Öğrenim Hareketliliği için Bahar Dönemi seçeneğini seçmeniz her iki hareketliliğe seçilmeniz durumunda size kolaylık sağlayacaktır.

8-Asil olarak seçilen öğrencilerin feragat tarihleri 29 Mart 2019 - 12 Nisan 2019'dur. Bu tarihler arasında feragat etme hakkını kullanmayıp farklı bir tarihte feragat eden öğrencilerden bir sonraki başvuru döneminde -10 puan düşülecektir. Feragat etmek isteyen öğrencilerin 29 Mart - 12 Nisan tarihleri arasında Erasmus Kurum Koordinatörlüğüne gelerek bir dilekçe ile feragat etmeleri gerekmektedir.


İletişim : erasmus@izu.edu.tr