Üç Dil Öğretiyoruz


Bir üniversitenin mezunlarına verdiği en önemli eğitim imkânlarından birinin yabancı dil eğitimi olduğunu biliyoruz. Bu sebeple 3 dil adlı özel bir proje geliştirdik. Hazırladığımız dil programı sayesinde, tüm lisans programlarından dileyen tüm öğrencilerimiz 3 dil öğrenerek mezun olabilirler. Yabancı dil kurslarımız tüm öğrencilerimize ücretsizdir.
 
Küreselleşen dünyada yer edinmek isteyenlerin öğrenmesi elzem olan İngilizce'ye, coğrafyamızın önemli dillerinden Arapça ile Rusça'ya ve medeniyetimizi daha iyi tanımamız ve anlamamıza katkıda bulunacak Osmanlı Türkçesine özel bir önem veriyoruz. 
 
Pergeli merkeze saplayarak etki alanımızı yakın coğrafyamızdan başlayarak genişletmemiz gerekiyor. Tarihi hinterlandımıza baktığımızda önemli olan bölgeler ve diller çok net görülüyor. Kuzeyimizde Karadeniz’de konuşulan Rusça'ya da büyük önem veriyoruz. Bunun dışında Çin’in yükselişinin farkındayız. Önümüzdeki yıllarda Çince biliyor olmak gençleri küresel piyasalarda öne çıkaracaktır.
 

İçinde bulunduğumuz bilgi çağı ve küreselleşen dünyada yabancı dil öğrenmek, yükseköğretim yapan ve kariyer oluşturmak isteyen gençlerimiz için büyük önem taşımaktadır. Geleceğin inşasında her alanda söz sahibi olacak gençler yetiştirme misyonuyla yola çıkan üniversitemiz, gençlerimizin en az bir yabancı dil öğrenerek mezun olmaları için her türlü imkânı sağlamaktadır.

Tüm Öğrencilerimize Yabancı Dil Öğrenme Fırsatı Sunuyoruz
 
Üniversitemizdeki tüm öğrencilerimize istekleri dahilinde ücretsiz yabancı dil öğretimi imkanı verilmektedir. Öğrencilerimizin kendi tercihleri doğrultusunda kayıt yaptırabilecekleri ücretsiz İngilizce, Arapça ve Osmanlıca dil kurslarımız mevcuttur. Kayıt yaptıran öğrencilerimizden tek istenen, %85 devam zorunluluğunu yerine getirmeleridir. 
 
4 Yılda 2 Yabancı Dil ve Osmanlıca
 
Herhangi bir dil kursuna sıfırdan başlayan bir öğrencimiz alanında uzman öğretim elemanlarımız tarafından verilen kurslar sayesinde, yabancı dil bilgilerini ileri düzeye taşıyabilmektedir. Böylelikle, ülkemizin ve dünyanın geleceğini şekillendirmeye talip, istekli ve azimli öğrencilerimiz, üniversitemizde geçirecekleri dört yıl içerisinde, istedikleri yabancı dilleri rahatlıkla öğrenebilmektedirler. 
 
 
Kurslarımıza Katılan Öğrencilerimizin Görüşleri
 
ARAPÇA KURSU 
 
Rabia MEŞECİ, Türkçe Öğretmenliği
 
Günümüzde Arapçanın önemi yadsınamaz bir gerçektir. Hem bu açıdan hem de geleneklerime bağlı bir hayat sürmem nedeniyle Arapçayı öğrenmek istiyordum. Okulumuzun bize verdiği bu imkânlar sayesinde Arapçayı öğrenme fırsatı elde ettim.  
 
Şeyma BAHAR, Okul Öncesi Öğretmenliği
 
Üniversitemizde açılan dil kurslarının hem üniversitemizin prestiji hem de öğrencilerin gelişimi açısından büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Arapça dersini veren hocamızın bu konuda çok iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Arapçanın ileri zamanlarda dünya üzerinde daha etkili bir dil olacağını düşünmem bu kursa katılmamda etkili oldu. İlerleyen zamanlarda daha iyi olacağını ümit ediyorum. 
 
Kübra Nur Eyüboğlu, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
 
Arapça kursuna katılmak istememin 3 sebebi var. Birincisi Müslüman olarak Kur’an dilimi öğrenmem gerektiği düşüncesi. İkincisi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi olarak Ortadoğu ve Arap ülkelerine ilgi duymam. Ve son olarak Tamk hocayı çok seviyor olmam. Benim nezdimde Tamk hoca olabilecek en iyi Arapça kurs hocası, onun sayesinde çok iyi öğrendiğimi hissediyorum. 
 
Yasemin KÜRKÇÜ, İşletme (İngilizce)
 
Arapçaya önceden beri ilgim vardı. Okulumuzun bize sağladığı böyle bir imkânı değerlendirmem gerektiğini düşündüm. Başta rektörümüz olmak üzere, okul yönetimine bize bu imkânı sağladıkları için teşekkür ediyorum. 
 
Kevser Özgül ÖZDEMİR, İngilizce Öğretmenliği
 
Dünyada en çok konuşulan diller arasında olan ve önemi gün gittikçe artan bir dil olması benim bu dile olan ilgimi artırdı. Okulumuzda böyle bir kursun açılmasını çok önemli bir fırsat olarak gördüm. Hocamızdan da oldukça memnunuz. Okulumuzun bu konuya gösterdiği ilgi ve alakaya çok teşekkür ederim. 
 
Gülşah KARATAŞ, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
 
Üniversitemizin öğrencilerine Arapça gibi eğitimi zor bir dili öğrenme fırsatı sunmasından çok memnunum. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuduğum için Arapça öğrenmek benim için büyük bir avantaj. Hocalarımız çok iyi ve işinin ehli insanlar. Teşekkürler. 
 
Zehranur ÖZGÜLER, Gıda Mühendisliği
 
Bu dili gerçekten seviyorum ve önemli olduğunu düşünüyorum. 
 
OSMANLICA KURSU
 
Büşra ADLIĞ, Bilgisayar Mühendisliği
 
Üniversite hayatım boyunca birçok seminere katıldım. Katıldığım çoğu seminer edebiyat alanı ile ilgiliydi. Ecdadımın dilini yakından öğrenmek istedim. Tarihini tam olarak bilmeyen insanın içi boş bir insan olacağını düşünüyorum. Bu yüzden Osmanlıcayı Arapçayı tam olarak öğrenip hayatımı anlamlandırmak ve eski eserleri okuyup, eski Türkçe kelimeleriyle Türkçemin zenginleşmesini istiyorum.  
 
Zehra Nur ÖZGÜLER, Gıda Mühendisliği
 
Osmanlıca kursuna gelmemdeki amaç tarihimizi daha iyi anlayabilmek ve kültür birikimimizden hakkıyla faydalanmaktır. Geçmişin ışığında geleceğe emin adımlarla yürümek için her gencin Osmanlıcayı bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Üniversitemin bana böyle bir imkân sunmasından dolayı çok müteşekkirim. 
 
Erva Nur KARASU, Gıda Mühendisliği
 
Daha önce kısa bir dönem Osmanlıca eğitimi almıştım ancak ara vermiştim.  Daha düzenli ve doğru bir şekilde öğrenebilmek için yeniden başlamaya karar verdim. Osmanlıca yazı yazmak çok hoşuma gitti, daha sonra okumayı sevdim. Gizemli ve sanatsal bir dünyaya dâhil olmak istedim. Tarihimizi okumak, bilmek ve sahip çıkmak için Osmanlıca mutlaka öğrenilmeli diye düşünüyorum. Derslerimiz düzenli, güzel ve eğlenceli geçiyor. Hocamızdan da oldukça memnun kaldık. 
 
Büşra BEKDAŞ, Gıda Mühendisliği
 
Osmanlıcaya olan ilgim beni bu kursa yöneltti. Arap harflerini biliyor oluşum beni daha çok cesaretlendirdi. Osmanlıcanın gerçekten öğrenilmesi gereken bir dil olduğunu düşünmemde en büyük etken gelenekçi bir aileden geliyor olmam ve tarihimize olan hayranlığımdır.  Bir milletin tarihine sahip çıkması ve sadık kalabilmesi için önce en değerli varlığı olan dilini bilip kavraması gerektiğini bu kursla birlikte daha iyi anladım. 
 
Eda BÜYÜKDUMAN, Gıda Mühendisliği
 
Tarihe olan merakım ve ilgim sebebiyle eski eserlere çok büyük bir düşkünlüğüm vardı. Dil öğrenmenin insanı yetiştirdiği ve bilgilendirdiği kanaatinde olduğumdan uzun zamandır bir Osmanlıca kursuna yazılmak ve geçmişle olan bağlarımı güçlendirmek amacındaydım. Okulumuzun böyle bir imkân sunması hem günün saatlerini verimli kullanmama hem de okurken farklı bir dalda kendimi geliştirip ideallerimden birini gerçekleştirmeme katkı sağladı. 
 
Emin Sadi KARAKUŞ, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Öncelikle Osmanlıca kursu hakkında beklentilerimi açıklayarak neden bu kursa geldiğimi belirtmek istiyorum. 21. Yüzyılda tüm dünyaya 600 yıl hükmedip, öncesinde ve sonrasında bilim, hukuk, ekonomi hususunda tarihin gidişatını etkileyen bir devletin, bu devletin insanının hayatlarını, gidişatlarını, yapısını, işleyişi ve yaşam tarzlarını öğrenmek ve bu işlevlerin fonksiyonlarının idrakine varıp siyasette görev almak ve geçmişte yapılan yanlışlara düşülmesini engelleyip geçmişteki faydalı icraatlerden de örnek alıp gelecek gündemine taşımak benim en büyük beklentimdir. Bu kursa da evimizdeki Osmanlıca kitap ve belgeler başta olmak üzere, eski belgelere olan merakım ve ecdadımızın mirasından payımı almak, beni buraya bağlayan en büyük faktörlerdir.

Ayşenur Betül BİLGİN, Gıda Mühendisliği

Osmanlı tarihine olan merakım, eski eserlerimizi ve tarihimizi Osmanlıcadan öğrenmek, Kur’an harflerini ülkemizde muhafaza etmek adına Osmanlıca kursuna katıldım. Özellikle tarihimizin aslını Osmanlıcadan okumak için buradayım. Bizlere bu imkânı sunduğu için üniversiteme çok teşekkür ederim.

Kübra GÖKÇİMEN, Gıda Mühendisliği

Arşivde henüz açılmamış yüzlerce eser dururken bu dili öğrenmeye kayıtsız kalmak düşünülemezdi. Kütüphanede kimsenin gitmediği yerlerde, kimsenin bilmediği şeyleri okumak her zaman çok ilgimi çekmiştir. Bu dili, daha doğrusu dilimizi öğrenmek için bu kursu seçtim. Faydalı olduğu aşikâr, güzel gidiyor. Üniversite yöneticilerine çok teşekkür ediyorum.

İNGİLİZCE KURSU

Esma Fener - Mimarlık

Globalleşen dünyada artık sadece kariyer noktasında değil, iletişim ve haberleşme adına da büyük önem arz eden İngilizceyi okulumuz, kaliteli hocalarıyla bizlere ücretsiz sunmaktadır. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, bizleri nitelikli ve uluslararası eğitim düzeyine ulaştırmayı amaçlıyor. Bu noktada açılan kurslar yerinde ve iyi bir adam oldu. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkürler.

Selim Karaman - Psikoloji
 
Okulumuzun İngilizce öğrenmek amacıyla öğrencilerine tanıdığı bu projenin, yabancı dilin şart olduğu günümüzde önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. 5. Haftasına girdiğim kursun bana katkılarının olduğunu görüyorum ve daha fazlasının olacağına inanıyorum. Fakat 18 saat olan devamsızlık süresinin sınav zamanlarında, çeşitli kulüp ve bireysel gelişim için katılmış olduğum etkinliklere engel olabileceğini düşünüyorum Bu sürenin arttırılmasının faydalı olacağına inanıyorum.
 
Hilal Yıldırım, İslami İlimler
 
Görmekte olduğumuz haftalık toplam 9 saat olan İngilizce derslerimiz benim fikrime göre, kendi fakültemizde edinemediğimiz geleceğimiz için önemli olan İngilizce dilinin öğrenilmesi için, lise ve ya ilkokulda gördüğümüzün aksine; dinleme, okuma, yazma vb. tüm görsel kaynaklarla desteklenmiş olup, iyi bir şekilde öğrenmemize büyük katkı sağlamaktadır. Sadece dil bilgisi değil aynı zamanda konuşma ve kendini ifade etmeye önem vermemizin bize büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.
 
Nour Altorjaman, Gıda Mühendisliği
 
Türkiye'ye geldiğimden beri İngilizce'm gerilediği için bu kursa geldim. Çünkü burada bazı insanlar İngilizce bilmiyor. Ancak, kursa başladığımdan beri İngilizce'm ve hatta Türkçe'm bile çok daha iyi bir hale geldi. Bu benim için çok güzel ve öğretmenimiz Yeliz GÖKOĞLAN da çok iyi.
 
Yağmur YAYLACI, Sosyal Hizmet
 
Herkes gibi ben de dil öğrenmenin gerekli bir şey olduğunu düşünmüşümdür. Ama bunu uygulamaya ancak üniversitede dökebildim. Bir dil bir insan iki dil iki insan.. Bu sözü de çoğunlukla duyarız. Gerçekten de insan yeni bir dil öğrenirken bazen kendini başka bir insan gibi hissedebiliyor. Bizim için bu şimdilik haftada dokuz saat ama ilerde belki de sürekli hale gelecek. 
Okulumuzun bu kursu açtığını öğrendiğimde gerçekten çok sevindim. Çoğu okulda olmayan bir imkân olduğu için de ayrıca teşekkürler. Derslere ve sınıfıma gelince, her şey o kadar doğal p kadar eğlenceli bir şekilde ilerliyor ki benim için bir ders bile olmayabiliyor. Yaptığımız uygulamalar, dinlediğimiz paragraflar hem İngilizceyi bize çok iyi öğretiyor hem de bizim güzel bir etkinlik yapmamızı sağlıyor. Hocamız her zaman bu dilin tek taraflı öğrenilemeyeceğini söyler. Yani okuma, yazma, konuşma ve dinleme bir bütün olmalı ve bu bize de bu doğrultuda bilgi verir. Lisedeyken sadece yazma ve ya sadece okuma yaptığımızı şimdi anlıyorum. O yüzden bu kurs daha önceki bildiklerime yeni şeyler katmakla birlikte bana hiç bilmediğim teknikler de öğretti diyebilirim.
Özellikle derste yaptığımız uygulamalar “sırf yapılmış olmak için yapılan egzersizlerden çok aslında dilimize, mantığımıza İngilizceyi daha iyi kullanabiliriz”i işliyor.
Son olarak her ne kadar biz bir şeyi öğrenmek istersek isteyelim öğreten insanında en az bizim kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Ve bize sadece İngilizce değil, pozitiflik, hayata farklı açılardan bakabilmeyi, yardımseverliği ve içtenliği öğreten Yeliz Hocama da çok teşekkür ediyorum.
 
Rıdvan KARADAĞ, Bilgisayar Mühendisliği
 
Bir eğitim kurumunun yapabileceği en güzel şey öğrenimi zorunlu değil de gönüllü hale getirmektir. Hele de bu şey yabancı dilse… Gönüllü olarak katıldığımız bu kurslarda, İngilizce konuşabilmenin gerek kıldığı özgüveni kazanmaya başlamak bile bizim için büyük bir adımdı.
İngilizce öğretmenimizin yardımıyla kelime bilgimizi ve konuşma kültürümüzü geliştirirken bu işi sıkılarak değil de keyif alarak yapmak harikaydı. Kendimi İngilizce konuşmaya çalışırken görmek bile aşırı tatmin edici. 
Toparlayacak olursam, biz bir süreçteyiz. Daha yolun başında olsak bile ileriyi görebiliyoruz. Yabancı dil dağının üzerindeki sisler yok olmuş durumda. Şimdi dağa yakından bakmak zamanı ! Okul yönetimine ve öğretmenime desteklerinden dolayı şükranımı sunarım.
 
Semih KIROĞLU, Bilgisayar Mühendisliği
 
Üniversitemiz yeni kurulmuş olmasına rağmen; şu an birçok vakıf hatta köklü bilinen devlet üniversitelerinde bile çok nadir rastlanan türden faaliyetlere imza atıyor. İngilizce kursu da bunlardan biri… Henüz 7.haftasında olmasına rağmen şu an öğrendiklerimizle ve sınıf içerisinde yaptığımız etkinliklerimizle, tabiri caiz olursa “derdimizi anlatabiliyoruz” . Yanlış anlaşılmasın, eskiden sadece yazılı iletişim sağlayabilirken, şu an ciddi düzeyde bir yabancıyla konuşarak anlaşabiliyorum. Bu imkânı sağlayan herkese çok teşekkür ederken; bu tür faaliyetlerin devamının geleceği inancıyla cümlemi noktalandırıyorum.
 
Hassan Habeeb Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 
 
Bu çalışma sistemini ve İngilizce kursumuzu çok seviyorum. Buraya ilk geldiğimde İngilizce'mi unutacağımı sanıyordum. Oysa şimdi mutluyum çünkü hem İngilizce'mi unutmadım, hem de geliştirme fırsatını yakaladım. Dersler ve öğretim şekli, hepsi çok iyi. Umarım bu kurs devam eder. Bu fırsatı sundukları için tüm üniversite kadrosuna teşekkür ederim.
 
İbrahim TELMAN, Bilgisayar Mühendisliği
 
Okulun ücretsiz olarak verdiği ve tamamen sizin yararınıza olan bir kurs. İngilizce seviyenizi geliştirmeye dayalı kurs aynı zamanda sınıf içi konuşmalar, dinlemeler ilerde gayet iyi geçiyor. Böylece siz farkına varmadan seviyeniz gelişmiş oluyor. 
Kur için her ne kadar hiçbir ücret istenmese de kursun geç saatte başlaması, hele de Bilgisayar 1  Bölümü Öğrencisiyseniz ve dersin bitimi ile kursun başlangıcı arasında 5 saatlik uzun bir zaman olabiliyor. Bu hem sizin yararınıza hem de zararınıza oluyor. Yarar; eğer sınavınız var ise bolca çalışabiliyorsunuz ama yapacak bir şey yoksa sizin için o zaman bekleme dönemi başlar. Sonuç olarak şimdilik yapacak bir işim olamadığı için arada sıkılsam da kurs bitiminde kazanacağım İngilizce için her şey yapılır.
PAYLAŞ :

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"