Sıkça Sorulan Sorular


İZÜ, İlim Yayma Vakfı tarafından 2010 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversitemiz, 2011-2012 Akademik yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır.
Üniversitemizin Merkez Kampüsü Halkalı’dadır. Tüm lisans programlarında eğitim-öğretim faaliyetleri Halkalı Kampüsünde yapılmaktadır. Eyüp, Fındıklı ve Altunizade Yerleşkelerimiz ise lisansüstü eğitim ve Sürekli Eğitim Merkezi olarak faaliyet göstermektedir. Ayrıca; İslami İlimler lisans programı ile Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı öğrencilerinin eğitimleri, (her bir kur/sınıf için en az 20 öğrencinin talep etmesi halinde) Küçükçekmece-Halkalı Kampüsüne ilaveten, talep eden öğrenciler için Üsküdar-Altunizade yerleşkesinde de yapılabilecektir.
Özel Yetenek sınavı ile öğrenci alımımız yoktur.
Üniversitemizin tüm lisans programlarına öğrenci kabulü, ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile yapılmaktadır. Sadece yabancı uyruklu öğrenciler, farklı bir sistemle yerleştirilmektedirler.
Üniversitede verilen ÖSYM Bursları (tam ve kısmi burslar) karşılıksız olup, not ortalaması veya ders geçme gibi başarı şartları aranmaksızın, öğrenci disiplin cezası almadığı sürece kesilmez.
ÖSYM Bursları öğretim dili Türkçe olan lisans programlarında 4+1 yıl; öğretim dili kısmen veya tamamen yabancı dil olan lisans programlarında ise 5+1 yıl geçerlidir.
Öğrenim ücretleri yıllık fiyat ve maliyet artışları dikkate alınarak, yıllık tefe ve üfe ortalamasını aşmayacak şekilde her yıl Mütevelli Heyeti tarafından yeniden belirlenir.
Evet ÖSYS bursunuzu yükseltebilirsiniz. Her akademik yıl sonunda, kayıtlı olduğu programın ilgili yıldaki tüm derslerini alıp başaran, ağırlıklı genel not ortalaması en az 3.40 ve üzeri olan ve sınıfında ilk üçe giren öğrencilere, sonraki akademik yıllarda ödemeleri gereken öğrenim ücreti üzerinden; birinciye %100, ikinciye %75 ve üçüncüye %50 oranında akademik başarı bursu verilir. Akademik başarı bursu öğrencinin normal öğrenim süresince ve ağırlıklı genel not ortalaması 3.00 ve üzerinde olduğu sürece kesilmez.
Evet, kampüste çalışmak isteyen öğrenciler haftada 15 saatte kadar üniversite bünyesindeki Kurumsal İletişim ve Tanıtım, Kütüphane ve Dokümantasyon, Personel, Öğrenci İşleri, Sağlık Kültür ve Spor, Bilgi İşlem Daire Başkanlıkları gibi bazı birimlerde çalışmak için başvuru yapabilirler.
Öğrenciler derslerin en az %70’ine devam etmek zorundadır. Hazırlık sınıfında derse devam zorunluluğu %85’tir. Ders programına göre değişmekle birlikte hafta içi 5 gün de ders olabilir. Bu nedenle öğrencilerin ders programına göre her gün okula gelmesi gerekebilir. Derse devam şartını yerine getirmeyen öğrenciler devamsızlıktan kalırlar ve o dersi tekrar almak ve başarmak zorundadırlar.
Kısmen yabancı dilde eğitim veya yabancı dilde eğitim veren lisans ve lisansüstü programına kayıt yaptıran ve yabancı dil hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarı ile tamamlayamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir. Hazırlık sınıfında başarısız olan programdan ilişiği kesilen lisans öğrencileri Üniversitemizde öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa kayıt yaptırabilirler. Ancak bu öğrenciler talep etmeleri durumunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere kayıt yaptırdığı yıl itibariyle, öğrencinin üniversiteye giriş puanının, yerleştirileceği programa kayıt yaptırmak için aranan taban puanından düşük olmaması şartıyla öğretim dili Türkçe olan programlardan birine merkezi olarak yerleştirilebilirler.
Zorunlu hazırlık sınıfından muaf olabilmek için öğrenci İngilizce yeterliliğini belgelendirmek zorundadır. TOEFL, IBT 72, YDS 60 puan ve üzerinde bir skor muafiyet için yeterlidir. Başka bir üniversitenin İngilizce hazırlık sınıfını B2 seviyesine eşdeğer ve üzerinde bir seviyede bitirdiğini belgeleyen öğrenciler fakülte yönetim kurulu kararı ile zorunlu İngilizce hazırlık sınıfından muaf tutulabilirler.
Evet, Yenibosna, Sefaköy, Başakşehir, Kazlıçeşme, Bağcılardan Üniversitemize ve Üniversitemizden bu semtlere ( Sefaköy hariç) ring servislerimiz mevcuttur. Ring servisleri gün içerisinde 07:45 ile 21:15 arasında belirli aralıklarla hizmet vermektedir. Servis kalkış yerleri Yenibosna için Koçtaş önü, Sefaköy için E5 Metrobüs Sefaköy çıkışı, Başakşehir için Bilal Habeşi Camii önü, Kazlıçeşme için Türbe önü ve Bağcılar için ise meydan LC Waikiki mağazası önüdür. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
Kampüsteki kız yurdumuzun kapasitesi 281 kişilik, erkek yurdumuzun kapasitesi ise 299 kişiliktir. Ayrıca TÜRGEV'in Başakşehir'deki yurdunda 750 kişilik kız öğrenci kontenjanımız bulunmaktadır. Talebin daha fazla olması durumunda, kapasitemiz sınırlı olduğu için her öğrenciye kalacak yer sağlama sözü veremiyoruz.
Vakıf üniversitesi öğrencileri Öğrenim Kredisi veya Başbakanlık Bursu alabilmektedirler.
Kariyer Merkezi ve Staj Ofisimiz, ilgili Bölüm Başkanlıklarımız ve Dekanlıklarımız öğrencilerimize bu konuda destek olmaktadır. Ama bu iş garantisi anlamına gelmemektedir.
• İZÜ, Başarıya Burs Sözü:
Tüm öğrencilerimiz tam veya kısmi bursludur. Ücretli kontenjanımız bulunmamaktadır.
• 3 Dil Projesi:
Üniversitemizin bütün öğrencileri İngilizce, Arapça, Osmanlıca, Rusça ve İspanyolca dil eğitimlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Amacımız öğrencilerimizin geleneğin ve geleceğin dilleri olan en az üç dil ile mezun olmalarını sağlamak.
• Uluslararası Üniversite:
- 3+2 program ile isteyen tüm öğrencilerimiz, lisans eğitiminin ilk 3 yılını İZÜ’de tamamlayıp, iki yıllık eğitim için Mary Washington Üniversitesi’ne gidecek. 3+2 programını tamamlayan tüm öğrenciler, İZÜ’den lisans derecesi Mary Washington Üniversitesi’nden ise yüksek lisans derecesi ile mezun olacak. Öğrenciler, 5 yıllık eğitim sonunda Türkiye’den lisans, Amerika’dan yüksek lisans diploması edinecekler.
- Amerika, Avrupa, Uzak Doğu ve Orta Doğu’dan birçok üniversite ile yapılan ikili anlaşmalar.
- Erasmus, Farabi ve Mevlana Değişim Programları.
• Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi:
İstanbul’un merkezi konumunda bulunan metrobüs, havaalanı, otogar, E-5 ve TEM otoyolları gibi önemli noktalara yakın 650 dönümlük büyük ve yeşil bir kampüsümüz bulunmaktadır.
• Çift anadal ve yandal programlarımız ücretsizdir.(Normal öğrenim süresi ve ilave bir yıl süreyle)
• Araştırma ve Proje Üniversitesi:
- Lisanstan fazla sayıda lisansüstü programımız var, araştırma üniversitesiyiz.
• Gerçek bir vakıf üniversitesiyiz. Kar amacı gütmüyoruz.
• İlim Yayma Vakfı ve Üniversite Mütevelli Heyetimizin eğitimdeki tecrübeleri ile üniversitenin gelişimine yön veriyoruz.


Detaylı bilgi için: 444 97 98

PAYLAŞ :

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"