ABD'de Eğitim Fırsatı


Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet BULUT öncülüğünde ABD’de yapılan görüşmeler sonrası İZÜ öğrencileri için aşağıdaki imkanlar sağlanmıştır;

ABD’de 60 üniversitede dil kursu eğitimi veren ELS isimli kurumu ile yapılan anlaşma sonucunda, İZÜ öğrencilerine, özel olarak eğitim ücretlerinde indirim yapılması sağlandı. Öncelikli olarak Mary Washington Üniversitesi bünyesindeki İngilizce dil kursları için kayıtlar başladı.

Geçtiğimiz yıl anlaşma imzaladığımız Mary Washington Üniversitesi’nin Eğitim ve İşletme Fakülteleri Dekanlarıyla bir araya gelen Rektörümüz, üniversiteler arasındaki işbirliğini genişletti ve geçtiğimiz yıldan bu yana görüşülen iki diplomalı program için mutabakat sağladı. İşletme ve İngilizce Öğretmenliği lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerimiz yeterli TOEFL ya da IELTS puanlarını alarak, kayıtlı oldukları lisans programlarının dördüncü sınıfını indirimli olarak Mary Washington Üniversitesi’nde okuyabilecek ve isterlerse sonrasında bir yıl daha okuyarak Mary Washington Üniversitesinden Yüksek Lisans diploması alabilecekler. Anlaşma sağlanan 3+2 program ile isteyen tüm öğrencilerimiz, lisans eğitiminin ilk 3 yılını İZÜ’de tamamlayıp, iki yıllık eğitim için Mary Washington Üniversitesi’ne gidecek. 3+2 programını tamamlayan tüm öğrenciler, İZÜ’den lisans Mary Washington Üniversitesi’nden ise yüksek lisans ile mezun olacak. Öğrenciler, 5 yıllık eğitim sonunda Türkiye’den lisans, Amerika’dan yüksek lisans diploması edinecekler. Mary Washington Üniversitesine dil kursuna giden öğrencilerimiz ayrıca bu üniversitenin Yaz Okulundan kredili ders de alabilecek.

Tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz TÜBİTAK gibi resmi kurum teşvik bursları ya da kendi imkanları ile aşağıdaki üniversitelerde ücreti karşılığı bir ya da iki dönem tam zamanlı öğrenci olarak ders alabilirler:

Mary Washington University

University of Wisconsin Milwaukee

Ayrıca tüm lisansüstü öğrencilerimiz ismi geçen bu üniversitelerde kredili ders almaksızın, misafir araştırmacı pozisyonunda ücret ödemeden kütüphane, laboratuvar imkanlarından yararlanabilecek ve araştırmalar yapabilecek. Bu tür araştırmalarda yaşam masraflarının karşılanması için başta TÜBİTAK olmak üzere birçok kurum ve kuruluş teşvik bursları vermektedir. Konu hakkında detaylı bilgi ve başvuru için Uluslararası Öğrenciler ve Değişim Programları Uzmanı Mustafa Salih ÖZET (mustafa.ozet@izu.edu.tr) ile görüşebilirsiniz.

PAYLAŞ :

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"