izulogo

Mütevelli Heyeti

Ramazan Evren

1954 yılında Antalya’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi, Makine Fakültesi, Sanayi Mühendisliği bölümünü bitirdi. Aynı Üniversitede Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını bitirerek, asistan olarak akademik çalışmalarına başladı.

1979 yılında Doktora derecesini aldı. Doktora sonrası ,  1981-82 yılarında A.B.D. Purdue Üniversitesinde misafir öğretim üyesi ve araştırmacı olarak bulundu. İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde 1984 yılında Doçent, 1989 yılında Profesör oldu.

Aynı üniversitede, Sistem Analizi, Üretim Planlama, Karar Analizi , Çok Amaçlı Karar Verme konularında Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora seviyesinde dersler verdi, tezler yönetti.  Bu arada , kamu ve özel sektörde proje yöneticiliği ve danışmanlığı görevlerini yürüttü. 1992 de  yeni kurulan Sakarya Üniversitesi'ne "Kurucu Rektör" olarak atandı. Bu görevi sırasında kaliteli öğretim üyesi yetiştirme programı çerçevesinde yurt dışına gönderilecek araştırma görevlilerinin yerlerini belirlemek üzere ABD ve Avrupa'da birçok üniversiteye çalışma ziyaretinde bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesindeki öğretim görevi devam ederken, 1997 - 2001 yılları arasında Yükseköğretim Kurulu üyeliği yaptı. 2004 -2005 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği, İGDAŞ ve İDO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Halen, İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Endüstri Mühendisliği bölümündeki öğretim üyeliği, rektör danışmanlığı ve senato üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

"Çok Amaçlı Karar Verme/Karar Analizi" konularında çalışmakta, konu ile ilgili yayınlanmış iki kitabı, yayınlanmış birçok ulusalve uluslararası makale ve bildirileri bulunmaktadır. İngilizce ve Almanca bilen Prof. Evren, evli ve iki çocuk babasıdır.
ozkan-koksal1955 yılında Bozdoğan/Aydın'da doğdu. Bozdoğan'da İlkokulu bitirdi. Daha sonra Bursa İmam Hatip Lisesi ve Aydın Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Fakültesi'nde Lisans (1978) ve Yüksek Lisans (1980) eğitimini tamamladı...

Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Camialtı Tersanesi'nde 2 yıl dizayn mühendisi olarak çalıştı.Deniz Eğitim Komutanlığı'na bağlı, Denizcilik Yüksek Okulu Komutanlığı'nda Yedek Subay olarak askerliğini yaptı (1981-1982).

Daha sonra sırasıyla, Ortadoğu Mühendislik Bürosu'nda kurucu ve genel müdür, (1982-1983) Ensar Mühendislik Bürosu'nda kurucu ve genel müdür, (1983-1998) Ensar Gemi ve Yan Sanayi Ltd. Şti.'nde kurucu ve genel müdür, (1998 …) Bilge Danışmanlık ve Yayımcılık Ltd. Şti.'nde kurucu ve yönetim kurulu başkanlığı, (2001 …) Merdiven İnşaat ve Turizm Ltd. Şti.'inde kurucu ve yönetim kurulu başkanlığı (2009 …) yaptı. Halen son 3 ticari faaliyet ve görevi devam etmektedir. İş hayatının yanı sıra, Deniz Ticaret Odası'nda Meclis Üyeliği, Gemi Mühendisleri Odası'nda Onur Kurulu üyeliği, Gemi Sanayicileri Derneği'nde Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeliği, Konsey Başkanlığı, Kültür Konseyi kurucu üyeliği, İlim Yayma Vakfı kurucu üyeliği, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu ve halen (ilki hariç) bu görevlerini sürdürmektedir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

mustafa-buyukabaci
Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunudur. 1984 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan Büyükabacı, bir müddet aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır...

1989 yılından itibaren sermaye piyasaları ve yatırım şirketlerinde yöneticilik yapmıştır.

Varlık/Portföy Yönetimi ve yatırım alanlarında yoğunlaşmış, 1993 yılında Taç Yatırım Ortaklığı kurucu genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi olarak Yıldız Holding'e katılmıştır.

Bu görevinin yanında, Yıldız Holding'de çalışma süresince; para, sermaye ve emtia piyasaları ile ilgili olarak Sermaye Piyasası ve Finans Danışmanı olarak, Family Finans ve diğer bazı grup şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Büyükabacı ayrıca, Bizim Menkul Değerler'i kurmuş, kurucu genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi görevlerinde bulunmuştur. Yıldız Holding bünyesinde gayrimenkul grubunu kurarak, grubun gayrimenkul operasyonlarını bir iş alanı haline getirerek kurumsallaştırmış, Gayrimenkul Grup Başkanı olarak kurucu başkanlığını yürütmüş ve 2010 sonunda Yıldız Holding'den ayrılmıştır. Halen kendi yatırım şirketinde gayrimenkul ve sermaye piyasası yatırımları ile iştigal etmektedir.

latif-topbas1944 yılında İstanbul'da doğdu. 1961 yılında tekstil sektöründe faaliyet gösteren Bahariye Mensucat A.Ş. de ortak ve yönetici olarak iş hayatına atıldı. Takip eden yıllarda sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve yönetici olarak görev yaptı.
abdullah-tivnikli
1959 yılında Erzurum'da doğdu. 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede İşletme Master programını tamamladı...

İngiltere'de eğitim için bulunduğu süreçte katılım bankacılığı modelinin dünyada nasıl uygulandığı konusunda akademik çalışmalarda bulundu. 1983 yılından itibaren Türkiye'de katılım bankacılığı modelinin hukuki altyapısının hazırlanmasında yer aldı. Bu sürecin sonunda, bu modeli Türkiye 'de ilk uygulayıcısı olan Albaraka Türk'ün kuruluş sürecinde aktif bir şekilde yer aldı.

1988 yılından itibaren Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmekte olan Abdullah TİVNİKLİ, 2001 yılında Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. 2005 yılından itibaren de İstanbul Bahreyn Fahri Konsolosu unvanını taşımaktadır. Katılım bankacılığı alanındaki görevlerinin yanı sıra, aile şirketi olan Eksim Grubu'nun da yönetimindedir. Eksim Grubu, tahıl ürünleri ticareti, enerji, gıda, madencilik sektörlerinde faaliyet göstermektedir. 4 çocuk babası olan TİVNİKLİ, İngilizce bilmektedir.

orhan-ozokur1946 yılında Balıkesir' de doğdu. İlk ve orta eğitimini Üsküdar' da, Yükseköğrenimini Şişli İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi' nde tamamladı...

İş hayatına 1960 yılında lise eğitimini aldığı sırada Karaköy Hırdavatçılar Çarşısı'nda çalışarak başlayan Orhan ÖZOKUR, bir süre okul ve iş hayatını birlikte sürdürdü. 1973 yılında Ticaret Müdürü olarak Ülker Grubuna katılarak; 1987 – 1993 yılları arasında grup şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2000 yılında grubun İcra Kurulu Başkan Yardımcılığına getirilen Orhan ÖZOKUR, aynı zamanda Ülkerspor' un kuruculuğunu ve başkanlığını yaptı.

Evli ve üç çocuk babası olan Orhan ÖZOKUR, İngilizce bilmektedir. Tenis oynamaktan, gitar çalmaktan, müzik dinlemekten hoşlanmakta ve basketbola büyük ilgi duymaktadır.

IMG_9014[1775]

1970 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk ve orta eğitimini Çanakkale’de, yüksek öğrenimini İzmir’de tamamladı. 1994-1996 yılları arasında Ankara ve İstanbul’da iki farklı üniversitede ayrı ayrı doktora derslerini bitirip “yeterlilik” sınavlarını da başarıyla tamamladıktan sonra “iktisat ve tarih” alanında çalışmayı planladığı konudan dolayı Hollanda’da doktora yapmaya karar verdi. İktisat tarihi alanında 1998 yılında Posthumus Enstitüsü’nden ikinci yüksek lisans ve 2000 yılında da Utrecht Üniversitesi’nden doktora derecelerini aldı. 2001 yılında yardımcı doçent, 2003’te Doçent ve 2008 yılında profesör oldu.

Araştırma Görevlisi olarak 1993 yılında başladığı akademik çalışma hayatına Başkent Üniversitesi’nde devam etti. İlgili üniversitede, öğretim üyeliği, iktisat bölüm başkanlığı, fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2011 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kurucu Dekanı ve Rektör Yardımcısı oldu, 2012 yılında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyeliği’ne atandı. Aynı yıl Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyeliği'ne seçildi.

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (ERDEMİR), İskenderun Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (İSDEMİR), Sollac Ambalaj A.Ş., Erenko Mühendislik A.Ş. Erdemir Romanya A.Ş., Yarımca Porselen A.Ş. gibi kamu ve özel kurumlarda yönetim kurulu üyeliği; TTNET A.Ş. ve AVEA A.Ş. gibi şirketlerdeki denetim kurulu görevlerinde bulundu.

Uzun dönem (long term-longue durée) ekonomik kalkınma ve gelişme, ülkeler arası ekonomik farklılıkların nedenleri, performans karşılaştırmaları, uluslararası ekonomi politik, Osmanlı iktisat ve medeniyeti, Osmanlı-Avrupa-Atlantik ekonomik ilişkileri, iktisat tarihi, iktisadi düşünce, finans tarihi, kurumlar, islam ekonomisi ve finansı ile ilgili alanlarda çalışmaktadır.

İsveç/Dalarna, İngiltere/Cambridge ve Amerika Birleşik Devletleri/Harvard ve Princeton/IAS Üniversiteleri'nde araştırmalar ve akademik çalışmalar yaptı. Yurt içi ve yurt dışındaki yayınevlerinde İngilizce ve Türkçe kitapları yayınlandı. American Journal of Economics and Sociology (AJES-New York), Journal of Economic and Social History of Orient (JESHO-Leiden), Journal of European Economic History (JEEH-Roma), Middle Eastern Studies (MES-Londra) ve Journal for the Study of Religion and Ideologies gibi akademik dergilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası yayın organında makaleleri yayınlandı. Akademik çalışmalarıyla ilgili uluslaraarası alanda ödüller kazandı. 2016 yılında Cambridge Analytica IF tarafından verilen Yüksek Öğretime Hizmet ödülüne layık görüldü. Yine aynı yıl Oxford Worldwide Press tarafından yayınlanan “Successful People in Turkey” alı eserde Türkiye’nin en başarılı insanları arasında yer aldı.

Bulgarca, Arapça, Felemenkçe ve İngilizce bilen, Adam Akademi Sosyal Bilimler Dergisi ile İslam Ekonomisi ve Finansı Dergisi’nin editörü, evli ve üç çocuk babası olan Dr. Bulut, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde ders vermeye devam etmektedir.

sabahattin-kirkan1939 yılında Adapazarı'nda doğdu. İlk ve Orta öğretimini İstanbul'da yaptı. 1956–1957 Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Yükseköğretimini İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamladı. 1962 yılında Makina Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu...

1962 yılında Gümüş Motor fabrikasında İmalat Mühendisi olarak çalıştı. 1962 – 1964 yıllarında yedek subay olarak Askeri İnşaat Emlak Müdürlüğünde Sivas'ta çalıştı.

1964 – 1966 yıllarında Türk Otomotiv Endüstrisinde Proses Mühendisi, 1966 – 1967 yıllarında Haymak Döküm ve Fittings sanayisinde Genel Müdür Muavini olarak çalıştı. Türk Otomotiv Endüstrisinde Almanya'da 1 dönem staj ve inceleme çalışmaları yaptı.

1967 yılında ağabeyi Nurettin KIRKAN ve sınıf arkadaşı Yılmaz GÜRAY ile beraber KGM Ağır Makine Sanayi Ve Ticaret A.Ş.'yi kurdu.

1977 – 1978 senelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında Müsteşar Muavini olarak çalıştı. 1978 yılından bu yana KGM Ağır Makine Sanayi Ve Ticaret A.Ş. şirketinde çalışmaya devam ediyor. Şirket Yurtdışı ve Yurtiçinde malzeme taşıma sistemleri proje, imalat ve montaj işleri yapmaktadır.

Sosyal faaliyetlere ilk çalışma İktisat ve Kültür Derneğinde başladı. 1977 yılından bu yana sırası ile İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi, Hakyol Vakfı İcra Heyeti Başkanlığı, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Başkanlığı, Fatih İlim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi olarak çalışmalarıma devam etmektedir.

ismail-adak04.01.1949' da Edremit (Balıkesir) de doğdu. Konya'da, 1960' da ilkokuldan, 1963'de ortaokuldan ve 1966 yılında liseden mezun oldu. 1973 yılında ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi işletme bölümünü bitirerek iş hayatına atıldı...

1973 Yılında Ankara'da TÜMAŞ, Mühendislik Anonim şirketinde Fizibilite grubu Demir Çelik bölümünde Uzman yardımcısı olarak işe başladı. 1974 Yılında, İngiltere, Glasgow'da University of Strathclyde'de Mechanical and Naval Enigineering fakültesinde yüksek lisans programına başladı. 1975 Yılında yüksek lisans diplomasını alarak Türkiye'ye döndü. Aynı yıl Isparta'da vatani görevini yedek subay olarak yaptı. 1976 Yılında İngiltere, Sunderland'da University of Sunderland Mechanical Engineering fakültesinde Araştırma görevlisi olarak vazife aldı. Bu üniversite'de hem yüksek lisans çalışması yaptı ve hem de ders verdi. 1978 yılında University of Sunderland' dan M.Phil. derecesi alarak Türkiye'ye döndü.

1978 Yılında kurmuş olduğu Intra Mühendislik Limited Şirketi ve Aksel Selüloz ve Kağıt A.Ş firmaları ile uluslararası boyutta üretim tesislerinin projelendirmesi, kağıt selüloz ve bunların yan ürünlerinin ithalat, ihracat ve ticaretini yaptı. Bu arada üniversiteye tekrar intisab ederek Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde 1991 yılında Doktor ve 1992 yılında da Doçent oldu. 1992-1996 yılları arasında aynı fakültede part time ders verdi.

2009 yılında Profesör oldu ve Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünde göreve başladı.

Amerikan Makine Mühendisleri odasınca yayınlanan teknik mecmuasının hakem kurulunda bulunan Prof. Adak Türkyar-Türk Talebeleri Yardımlaşma Vakfı (Londra) genel sekreteri, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, İrfan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir.

Evli ve 3 çocuk babası olan Prof. Dr. İsmail ADAK İngilizce bilmektedir.

ismet-agan1940'lı yıllarda Pertek (Tunceli)'de doğdu, İlk ve Ortaokulu Pertek'te okudu. Parasız yatılı olarak Liseyi Erzurum Lisesi'nde bitirdi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 1964'de mezun oldu...

Mart 1971 yılına kadar DSİ Bölge (Diyarbakır) de Mühendis – İşletme Mühendisi olarak çalıştı ve Mart 1971'de askerlik için ayrıldı. Ankara Gata'da yedek subaylık hizmetini tamamladıktan sonra Ekim 1972 yılında tekrar DSİ Konya Bölge Müdürlüğünde görev aldı. 1974 yılında o zamanki ismiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na Bakan danışmanı olarak görev aldı. 1975 – 1983 yılları arasında (Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Zirai Eğitim Üretim), Ziraat İşleri Genel Müdürlüğü, Müsteşar Muavinliği görevlerinde bulundu. 1983 – 1992yılları arasında Özel Sektör'de yönetici olarak görev aldı.

1992 – 1994 yılları arasında tekrar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığında Müşavir olarak, 1994 – 1996 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Çevre ve Peyzaj Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 1996 - Ekim 1997 tarihleri arasında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığında TMO Genel Müdürü ve Müsteşar Vekili olarak görev yaptı. Ekim 1997'de Emekli oldu. 1998 yılında bir yıl süre ile bir kooperatifte yönetici olarak çalıştı. Ağustos 1999'dan itibaren İlim Yayma Vakfında yönetici çalıştı. Halen İYV de başkan danışmanı, eğitim koordinatörü ve İrfan Eğitim Kurumlarında Kurucu Temsilci olarak görevlerini yürütmektedir. Evli üç çocuk babası ve altı torunu vardır.

omer-hulusi04 Ağustos 1967 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlköğrenimini Özel Erenköy İlkokulu'nda, ortaöğrenimini ise 1985 yılında Kadıköy İmam Hatip Lisesine tamamladıktan sonra Açıköğretim Fakültesinde İş İdaresi bölümümde öğrenimine devam etti...

1988 yılı başlarında İngilizce öğrenmek için İngiltere'ye gitti. Daha sonra burada da yükseköğrenime başladı. Fakat askerlik nedeni ile Türkiye'ye döndü ve askerliğini tamamladı. 2000-2002 yıllarında Serenit Seramik A.Ş. de Satınalma Müdür'ü olarak görev yaptıktan sonra 02 Nisan 2002 tarihinde Bahariye Mensucat A.Ş. de Genel Müdür olarak göreve başladı, halen aynı görevi devam etmektedir.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.